Подробнее на сайте: https://plusconstruct.ru
https://trueconstruction.ruGo to top of pagehttps://domenter.ru https://smartesthouse.ru https://do-construction.ruhttps://homestrong.ruhttps://constructstroi.ruhttps://endconstruction.ru https://domconstructor.ru https://houseconstructor.ruhttps://domobuilding.ru https://constructme.ruhttps://worknhouse.ruGo to top of pagehttps://sdelaietosam.ruhttps://svoiastroika.ru

جزئیات تشییع و تدفین 30 شهید غواص و خط شکن در استان مازندارن

در میان این 5 استان، استان مازندران با میزبانی از 30 شهید غواص و خط شکن کربلای 4 و با ارائه برنامه‌های مختلف و متنوع فرهنگی تا کنون پیشتاز بوده است. ریاست ستاد استقبال از شهدای این استان بر عهده سردار سید محمد باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح است و جانشین وی سردار بابایی است که مسئولیت دبیری ستاد بر عهده او است. سرهنگ پاسدار سیدموسی حسین‌نژاد فرمانده سپاه ناحیه بابلسر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مورد آخرین جزئیات از تشییع شهدا در این استان گفت: پانزدهم مردادماه امسال پیکرهای مطهر 30 شهید غواص وارد مازندران می‌شوند.پیکرهای مطهر 10 شهید غواص در شرق استان و پیکرهای مطهر 20 شهید غواص در غرب مازندران تشییع می‌شوند.
فرمانده سپاه ناحیه بابلسر، با بیان اینکه پیکرهای مطهر 20 شهید غواص پس از ورود به غرب مازندران با استقبال مردمی از رامسر تا محمودآباد تشییع می‌شوند، گفت: کاروان پیکرهای مطهر این شهدای گرانقدر پس از تشییع و برگزاری مراسم شب وداع در محمود آباد به شهرهای دیگر استان در غرب مازندران اعزام می‌شوند.کاروان پیکرهای مطهر 10 شهید غواص برای تشییع به سمت آمل و پیکرهای مطهر 10 شهید غواص دیگر صبح روز شنبه هفدهم مرداد ماه وارد بابلسر و با برگزاری مراسم دسته روی و سینه زنی در این شهرستان تشییع می‌شوند.
فرمانده سپاه ناحیه بابلسر، بیان کرد: ستاد استقبال از پیکرهای مطهر 10 شهید غواص روز پنجشنبه پانزدهم مرداد با حضور فرماندار، امام جمعه و مدیران اداره تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، دفتر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی و به دبیری سپاه ناحیه بابلسر در فرمانداری بابلسر تشکیل جلسه خواهد داد.

شهدای غواص در بابلسر
پیکرهای مطهر در روزهای 14 تا 20 مردادماه 94 در شهرهای مازندران تشییع و خاک‌سپاری خواهد شد. بر اساس اعلام بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران، پیکرهای مطهر شهدای غواص و دوران دفاع مقدس مازندران، در همه شهرستان‌های غربی تا شرقی مازندران تشییع خواهند شد.
43 شهید گمنام و غواص استان‌های مازندران و گلستان در روز 20 مرداد همزمان با شهادت امام جعفر صادق علیه السّلام در ساری تشییع خواهند شد. از این 43 شهید پیکر 30 شهید در استان مازندران و پیکر 13 شهید در استان گلستان به خاک سپرده می‌شوند. منتها قبل از برگزاری مراسم تشییع و تدفین در استان گلستان همه 43 شهید ابتدا در مازندران تشییع خواهند شد.

نظرات (0) کلیک ها: 1696

در سالروز شهادت حضرت علی (ع) شعری از حمیدرضا شکارسری با عنوان «تنهاترین عاشق» منتشر شد. این قطعه در کتاب «ضریح ساده» منتشر شده است.

این راه امشب مرد کم دارد

این چاه امشب درد کم دارد

این کوچه های ساکت و تاریک

یک خیر شبگرد کم دارد

لبخند و نان گرم هر شب را

این خانه های سرد کم دارد
 مرغ سحر دیگر نمی خواند

انگار یک همدرد کم دارد

بعد از تو ای تنهاترین عاشق!

این شهر، آری، مرد کم دارد

نظرات (0) کلیک ها: 1406

محمدعلی قمی اویلی عصر امروز در جلسه کمیته برنامه‌ریزی‌ شهرستان نوشهر با اشاره به هفته صرفه‌جویی در آب، اظهار کرد: باید فرهنگ‌سازی و مدیریت صحیح‌تر در مصرف آب مورد توجه قرار گیرد و البته در این باره وعاظ مساجد در ایام ماه مبارک رمضان می‌توانند کمک بسیار زیادی کنند.

وی افزود: در بخش اعتبارات بخش آب‌ به منظور آب‌رسانی و مدیریت در شبکه‌های فرسوده بخش کجور و بخش مرکزی نوشهر اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

فرماندار نوشهر در ادامه به اعتبارات تملک و دارایی شهرستان نوشهر اشاره کرد و گفت: امسال سقفی که تا 31 تیرماه گرفته بودند در صورتی که فعالیت پروژه‌ای استمرار داشته باشد این سقف برای آن برداشته می‌شود و اعتبار باقی‌مانده از سال قبل برگشت نمی‌خورد اما در غیر این‌ صورت اعتبارات سال گذشته برگشت خواهد خورد که در این باره پروژه‌های شهرستان نوشهر فعال و در حال ادامه کار هستند.

وی خاطرنشان کرد: در اعتبار سال 94 تا زمانی که اعتبارات سال 93 در پروژه‌های مورد نظر هزینه نشود، اعتبارات سال 94 تخصیص نمی‌یابد.

قمی اویلی تصریح کرد: برای سال 94 در حوزه الزام شهرستان نوشهر به پروژه‌های مختلف، آن دسته از پروژه‌هایی که تا پایان امسال تکمیل خواهند شد در اولویت قرار دارد.

وی به اعتبارات ماده 180 در شهرستان نوشهر اشاره کرد و افزود: بخشی از این اعتبارات در حوزه راه‌سازی و آسفالت محورهای اصلی و جاده‌های بین روستایی صرف شد و در کل حرکت‌های بسیار مطلوب و توسعه بخش در حوزه شهرستان نوشهر انجام شد که ارزنده است.

فرماندار نوشهر با تاکید بر اینکه سال 94 باید به گونه‌ای مدیریت شود که برای افزایش امید و نشاط در جامعه باشد، گفت: دستگاه‌های شهرستان اگر نواقصی در سال 93 وجود داشت را به فرمانداری اعلام کنند تا اقدامات لازم استانی و شهرستانی برای رفع آن انجام شود.

نظرات (0) کلیک ها: 1504

همه ساله با آغاز ماه مبارک رمضان، نمایشگاه‌های قرآن هم در شهرها دایر می‌شود.

نمایشگاه قرآن در شهرستان ساری هم سال‌های گذشته در مجتمع فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می‌شد و علاوه بر مزیت‌ها، معایبی هم داشت.

با آغاز به کار معاونت قرآن در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصور بر این بود که نمایشگاه قرآن امسال در حد و اندازه گسترده‌تر و با کیفیت بهتری برگزار شود که این چنین نشد.

فضای در نظر گرفته شده برای نمایشگاه قرآن، نه تنها بهتر از سال‌های گذشته نبود بلکه در سطح بسیار نازل‌تری نسبت به سال‌های گذشته است.

ورودی نمایشگاه قرآن و عترت گویای سطح برگزاری این نمایشگاه است.

نمایشگاه قرآن در سال‌های گذشته در تعداد غرفه‌های بیشتری برگزار می‌شد اما امسال به تعداد حدود 20 غرفه کاهش یافته و خبری هم از ناشران کشوری نیست.

برگزاری نمایشگاه در این سطح با کاهش شدید مخاطب هم مواجه شده ضمن اینکه در سمت دیگر فضای برگزاری نمایشگاه قرآن، غرفه‌های پوشاک دایر است.

مسئول غرفه انتشارات شلفین در گفت‌وگویی در شهرستان ساری در این باره، گفت: از آغاز به کار نمایشگاه قرآن تاکنون هیچ بازدیدکننده‌ای نداشتیم و اینجا امکاناتی برای غرفه‌داران وجود ندارد.

نازنین بابایی با بیان اینکه فضای برگزاری نمایشگاه قرآن، سرویس بهداشتی ندارد، اظهار کرد: هیچ امکاناتی نداریم و به غرفه‌داران هم افطاری داده نمی‌شود.

مسئول غرفه انتشارات امین هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، گفت: خبری در نمایشگاه نیست و بازدیدکننده‌ای نداریم.

مهناز اسدی با بیان اینکه سال‌های گذشته به عنوان بازدیدکننده به نمایشگاه‌های قرآن می‌رفتم و این نمایشگاه‌ها بازدیدکننده داشتند، تصریح کرد: از عصر که به نمایشگاه قرآن می‌آییم باید افطاری را هم به همراه خود بیاوریم چون در این نمایشگاه به غرفه‌داران افطاری نمی‌دهند.

یکی دیگر از غرفه‌داران این نمایشگاه اظهار کرد: گرمای هوا از یک سو و خاکی بودن محل برگزاری نمایشگاه قرآن از سوی دیگر باعث شده که فضای مطلوبی در اینجا نداشته باشیم در حالی که نمایشگاه قرآن که دارای فضای معنوی است باید آرامش‌بخش باشد.

سمیرا خاتمی ادامه داد: نمایشگاه قرآن در فضا و مکان مناسبی برگزار نشده و بازدیدکننده‌ای هم نداریم.

یکی از بازدیدکنندگان از این نمایشگاه نیز در این گفت‌وگو، اظهار کرد: تبلیغات کمی برای برگزاری نمایشگاه قرآن صورت گرفته و اگر تبلیغات گسترده‌تری انجام می‌شد مردم حضور بیشتری داشتند ضمن اینکه کتاب‌های ارائه شده در این نمایشگاه هم از آثار و تولیدات جدید نیست و اغلب تکراری است، کتاب‌هایی که توسط جامعه مدرسین، حوزه‌های علمیه مشهد، قم و ... منتشر می‌شود در نمایشگاه قرآن ساری وجود ندارد.

حجت‌الاسلام محمدرضا شعبانی با بیان اینکه باید برنامه‌ریزی شود از کانون‌های فرهنگی شهرها، پایگاه‌های مقاومت و ... بازدیدکنندگانی به نمایشگاه قرآن بیاورند و اینها را با کتاب آشنا کنند،گفت: مردم در جریان برگزاری این نمایشگاه نیستند اما فضای برگزاری نمایشگاه که در مرکز شهر قرار گرفته نسبت به سال‌های قبل، بهتر است.

وی با اشاره به اینکه نیازمند فضای دائمی نمایشگاه‌های فرهنگی هستیم، افزود: اگرچه برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی در هر اندازه‌ای ارزشمند است اما بازده برنامه‌های فرهنگی باید قابل لمس باشد.

شعبانی تصریح کرد: می‌توان با در نظر گرفتن بن خرید برای دانشجویان و دانش‌آموزان، میزان بازدید از نمایشگاه قرآن را افزایش داد.

ضمن قدر دانستن از برگزاری نمایشگاه قرآن و ایجاد فضای معنوی در ماه رمضان، اما انتظار بر این است که نمایشگاهی که با عنوان قرآن برگزار می‌شود حافظ شأن و جایگاه قرآن هم باشد.

نظرات (0) کلیک ها: 1290

با آغاز ماه مبارک رمضان بازارها حال و هوای متفاوتی پیدا می‌کند که نشان‌دهنده این است که مردم در این ماه بیشتر برای خرید کالاهای خود به بازار مراجعه می‌کنند، برخی از کالاها در این ایام بیشتر مورد توجه مردم است که باید زمینه‌ای فراهم شود تا شاهد کمبود نباشیم.

* نظارت و سرکشی از بازار

رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران در گفت‌وگویی گفت: براساس برنامه‌ریزی و ماموریت، ستادی برای پیگیری خدمات و تنظیم و نظارت بازار اصناف در ماه مبارک رمضان تشکیل شده‌ است.

عباس رمدانی با اشاره به اجرای طرح ضیافت رمضان با هدف تثبیت قیمت‌ها و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا، افزود: این طرح توسط جهاد کشاورزی، اتاق اصناف و سایر دستگاه‌ها تشکیل شده که اتحادیه‌های کالاهای پرتقاضای این ایام از جمله قصابان، مرغ و تخم‌مرغ، خواروبار و لبنیات، قنادان درگیر کار شد.

وی بیان کرد: یک‌سری فروشگاه‌ها برای طرح ضیافت رمضان انتخاب شدند که با نصب بنر بر سر درب آنها مشخص شده‌اند.

رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران یادآور شد: مواد پروتئینی شیر، پنیر، کره، گوشت مرغ، گوشت قرمز، تخم‌مرغ، نان، روغن، قند و شکر، خرما و زولبیا و بامیه از جمله کالاهای مشمول طرح ضیافت است که همکاری‌هایی لازم در این راستا صورت گرفته‌ است.

این مسئول به بحث نظارت و سرکشی از بازار اشاره کرد و ادامه داد: در این ایام بر کلیه صنوف به‌ویژه صنوفی که مرتبط با کالاهای پرتقاضای ایام ماه مبارک رمضان هستند، نظارتی ویژه صورت می‌گیرد.

رمدانی با بیان اینکه بحث نان یکی از کالاهایی است که در ماه مبارک رمضان بسیار مهم و مورد توجه است، اضافه کرد: برنامه‌ریزی‌هایی در ارتباط با بحث زمان پخت و همچنین کیفیت و سایر مسائل انجام شده‌ است.

وی خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما این است که کالاهای اساسی بدون هیچ مشکلی در اختیار مردم قرار گیرد و در این راستا طرح تشدید نظارت و بازرسی از بازار با همکاری دستگاه نظارتی دنبال می‌شود.

رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران یادآور شد: طرح تنظیم بازار به معنای مجموعه سیاست‌گذاری و فعالیت‌هایی است که به‌منظور ایجاد ثبات در بازار و جلوگیری از نوسانات شدید قیمت‌ها در ماه مبارک رمضان است که هدف از اجرای آن حمایت از مصرف‌کننده است.

* پیش‌بینی لازم برای تامین کالاهای اساسی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اجرای طرح ضیافت در مازندران، اظهار کرد: در اجرای این طرح 127 تن گوشت قرمز، یک‌هزار و 260 تن گوشت مرغ و 245 تن شکر در اختیار فروشگاه‌های طرف قرارداد قرار می‌گیرد.

دلاور حیدرپور با اشاره به تأمین مرغ گرم و منجمد مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان، افزود: اصرار بر این موضوع که مرغ منجمد توزیع کنیم،‌ نداریم بلکه این موارد برعهده سلیقه مشتری است در هر صورت مرغ به میزان کافی تأمین شده و موجود است و توزیع می‌شود.

وی درباره بحث شیر و پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از کمبود آن، بیان کرد: در بحث صنایع لبنی پیش‌بینی‌های لازم صورت‌گرفته و حتی اعلام آمادگی شده که 10 درصد زیرقیمت عرضه شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه یک‌سری فروشگاه‌ها برای توزیع کالاهای اساسی درنظر گرفته شده‌ است، گفت: پیش‌بینی‌های لازم برای تأمین صورت‌گرفته و هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد.

* اجرای طرح ویژه نظارتی در ماه مبارک رمضان

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در گفت‌وگویی ، بیان کرد: طرح ویژه نظارتی را در ماه مبارک رمضان برای کنترل و نظارت بر واحدهای ارائه‌دهنده کالا و خدمات پرتقاضا در دستور کار داریم.

حسین اصغرزاده اضافه کرد: در ماه مبارک رمضان بر کالاهایی از جمله شیر، پنیر، کره، گوشت مرغ، گوشت قرمز، تخم‌مرغ، نان، روغن، قند و شکر، خرما و زولبیا و بامیه نظارت بیشتری نسبت به سایر ایام انجام می‌شود.

وی یادآور شد: طرح ویژه نظارتی در ماه مبارک رمضان از 25 خرداد آغاز شده و تا 30 تیر ماه امسال ادامه دارد.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران تصریح کرد: در این ایام برای واحدهای خبازی توسط کارگروه‌های آرد و نان شهرستان‌ها برنامه کاری تعریف شده و این واحدها یکی از مراکز مهمی است که همکاران ما به‌‌صورت ویژه بر عملکرد آنان نظارت می‌کنند.

این مسئول با اعلام اینکه درحال حاضر کمبود خاصی در زمینه کالاهای پرتقاضا وجود ندارد، ادامه داد: بحث تامین کالاها نیز توسط سازمان جهاد کشاورزی انجام می‌شود که کارهای خوبی برای تامین کالاهای مورد نیاز از جمله گوشت مرغ، گوشت قرمز و شکر صورت گرفته‌ است.

اصغرزاده گفت: شهروندان مازندران در صورت مشاهده تخلف و شکایت می‌توانند مراتب را از طریق سامانه تلفن 124 به ستاد خبری سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گزارش کنند تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

نظرات (0) کلیک ها: 1305

حجت‌الاسلام سید داوود موسوی بعد از ظهر امروز در نشست نخبگان فرهنگی این شهرستان رعایت شئونات اخلاقی، شعائر دینی و موضوعات اجتماعی در شهرستان را ضروری دانست و گفت: در فصل تابستان و با آغاز تعطیلات، یکی از مسائل مورد توجه رعایت اصول متعارف اخلاقی و دینی در اماکن عمومی از جمله سواحل است.

وی بیان کرد: مومنان و دلسوزان شهرستان پیگیری مسائل اجتماعی و اخلاقی را یکی از دغدغه‌های خود می‌دانند و بر اساس گزارش‌هایی که از سواحل، پارک‌ها و سطح شهر و برخی از روستاها رسیده‌ است، وضعیت برازنده مردم شهرستان نیست.

امام جمعه محمودآباد با اشاره به وجود اعتراضات زیاد مردم برای وضعیت نامناسب شئونات اخلاقی و وضعیت حجاب و عفاف در شهرستان، تصریح کرد: باید برای این شرایط نامناسب فکر چاره‌ای کرد و مسئولان و دستگاه‌های مربوطه برای رعایت شعائر دینی احساس مسئولیت کنند.

وی خواستار اقدامات همه‌جانبه برای برخورد با ظواهر و اقدامات هتاکانه و بدحجابی مفرط و اختلاط بی‌رویه زن و مرد در دریا شد.

وی ادامه داد: مسئولان به همان اندازه که برای کنسرت‌های موسیقی اهتمام ویژه‌ای دارند، برای رعایت اصل حجاب و عفاف و اجرای امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر اقدام عملی داشته باشند.

نظرات (0) کلیک ها: 1272

خاطرات جبهه و جنگ، بخش فراموش‌نشدنی از تاریخ سرزمین ماست اما در آنچه منتشر می‌شد کمتر به موضوع شهدای غواص پرداخته شد تا اینکه کشف گور دسته‌جمعی که 175 شهید غواص را در دل خود پنهان داشت؛ بهانه‌ای شد تا از این دریادلان بی‌مدعای روزهای حماسه یادی شود.

وقتی از یکی از شهدای غواص رونمایی شد؛ دل‌ها به لرزه درآمد و بهت و حیرت سراسر وجود هر بیننده‌ای را تسخیر کرد؛ این تصویری از عمق مظلومیت یک انسان بود که با دست‌ها و حتی پاهای بسته به آب انداخته شد تا نتواند هیچ راهی برای زنده ماندن داشته باشد، حالا پس از سال‌ها و در حالی‌ که جمهوری اسلامی ایران در حساس‌ترین برهه تاریخی خود بر سر سرمایه‌های امنیتی، علمی و مادی و معنوی خود با مدعیان حقوق بشر به گفت‌وگو نشسته است؛ مردانی از خاک وطن سربرآورده‌اند تا خیلی‌ها را از خواب بیدار کنند و به عده‌ای نیز هشدار دهند که راه خود را درست بروید.

 

مردم ایران با هر گرایش و در هر سن و سالی، با حضور بی‌نظیر در تشییع پیکرهای بیش از 200 شهید وطن که 175 تن از آنها، شهدای غواص هستند؛ نشان دادند که تشنه شهادت هستند و برای شهدای خود احترام خاصی قائل‌اند، به بهانه همین روز بود که خبری با عنوان «از نگارش وصیت‌نامه دسته‌جمعی تا آگاهی غواصان از نحوه شهادت‎شان» روی صفحه فارس مازندران رفت، این خبر که بخش پایانی از گفت‌وگوی خبرنگار حوزه دفاع مقدس مازندران با فرمانده گروهان غواص عملیات «کربلای 4» بوده است، یکی از پربازدیدترین و پربحث‌ترین اخبار هفته گذشته بود که واکنش‌های زیادی را در پی داشت و با نگاهی به نظرات درج‎شده می‌توان اهمیت آن را درک کرد.

نخستین نظر این بود که «شما با مظلومیت رفتید ولی ما...»، همین کافی بود تا سر صحبت آغاز شود و در ادامه نیز طبق نظر کاربران، تذکری برای فعالیت‌های دولت یازدهم به‌ویژه در بحث مذاکرات 1+5 و هشداری برای دلواپسان و فتنه‌گران و همچنین کسانی که هشت‌ سال به نام اصلاح، به کشور خیانت کردند، باشد.

 

«حامد عسگر» با لهجه آبادانی، زبان‌حال یک مادر شهید در وصف فرزند شهیدش را نوشت و آنکه پدرش می‌دانست او روزی غواص می‌شود؛ نِنه‌ش می‌گفت بُواش قنداقه‌شو دید/ رو بازوش دس کشید مثل همیشه/ می‌گفت دِستاش مثه بال نِهنگه/ گِمونم ای پسر غِواص می‌شه

ادامه دادن راه شهدا، دمیده شدن جانی تازه در روح و شهر، منقلب شدن از تصویر شهید دست‌بسته، بازدید از مراکز نظامی و بازرسی از دانشمندان هسته‌ای به‌معنای فروخته شدن دین، سرزنش کردن خود از عدم حضور در جبهه، درس گرفتن از شهدا و ادامه دادن راه آنها با انجام صحیح مسئولیت‌های محوله از کسب دانش گرفته تا کارگری، پرواز مظلومانه، به خود آمدن مسئولان و پایمال نکردن خون شهدا، چشاندن درک عظمت ارواح مطهر شهدا به نسل امروز، آرزوی شهادت و پا جا پای شهدا گذاشتن از جمله اظهارنظرها و واکنش‌ها به خبر خاطرات فرمانده گروهان غواص بود.

 

 

برخی‌ها نیز حر‌ف‌های زیادی برای تصاویر داشتند از لباس‌های غواصی که شبیه ساپورت است تا اسلحه ژ3 و جوان بودن غواصان، عده‌ای آرزو کردند که ای کاش مانند آنها بودند که با سن و سالی اندک اما روحی بلند به استقبال شهادت رفتند، با آنهایی که با دستان بسته جوانی خود را برای اسلام، خاک و ناموس ایران فدا کردند تا درس عبرتی باشد برای آنها که با دست باز و فراق بال، مثل آب خوردن برای چند روز زندگی و رفاه بیشتر، حق را ناحق می‌کنند.

یکی پرسید که ما چه می‌کنیم، به کجا می‌رویم؟ عکس شهدا را می‌بینیم و عکس شهدا عمل می‌کنیم! و دیگری می‌گوید: شهدا! شرمنده‌ایم که دست‌تان بسته شد تا امروز برخی راحت دست در دست دشمنان قسم خورده دهند و دیگری نیز معتقد بود که شهدا به داد ما رسیدند، درست زمانی که عده‌ای می‌خواستند از خون شهدا عبور کنند.

حرف خیلی‌ها این است که ای کاش آن کسانی که دل‌بسته مادیات هستند، به حرمت عزیزانی که بعد از سال‌ها غربت و گمنامی به آغوش ملت بازگشتند، لحظه‌ای خود را میان اروند وحشی در آن شب به یادماندنی تصور کنند و بدانند که آزادی، استقلال و امنیت امروز ما نتیجه خون‌هایی است که میان اروند به خلیج نیلگون همیشه فارس پیوست و روح عرشیایی آن عزیزان به ملکوت و معراج حق رسید.

این‎ها گوشه‌ای از احساسات و نظرات صمیمانه مردم ایران است که تقدیم شهدای غواص داشته‌اند؛ مردان مردی که شط‌‌های خروشان را درنوردیدند تا ما امروز غرق نشویم، آن دریادلانی که جان برکف نهاده و از عظمت ایران اسلامی دفاع کردند تا ما امروز، امنیت آبی نیلگون فارس و اروند را ببینیم، آنها در اوج مظلومیت اما بااقتدار آمدند و در دریای مشتاقان شهادت و مردمان دیار مهربانی، تشییع شدند.

آری! روزهاست که مهمانانی از خاک وطن در بحبوحه نشست‌های سرنوشت‌ساز، قدم روی چشمان مردم ایران نهادند، خط‌شکنانی که با دست‌های بسته در آغوش شهادت پر کشیدند و پیام مظلومیت را آورده‌اند تا به مدعیان حقوق بشر بگویند؛ همه گزینه‌های خود را بردارید زیرا ما اسنادی تازه، زنده‌ و گزینه‌هایی محکم در برابر حق‌کشی‌ها هستیم.

انتهای این گزارش را با شعری از فرهاد عزیزی از مازندران به پایان می‌رسانیم:

تو دستاتو بستن به دستای خاک؛ که برگشتنت مثل رویا بشه

که کارون به ایثار تو شک کنه؛ یکی مثل من اینجا تنها بشه

به من خیره میشی یه جور عجیب؛ یه حسی بهم میگه تو دلخوری!

یه جایی درست اونور غصه‌هام؛ تو تنها داری غصمو می‌خوری

چه‌قدر ناصبورم که برگردی‌و؛ برات حرف دارم یکم گوش کن

آخه اینجا خیلی چیزها فرق کرد؛ دیگه اون روزها رو فراموش کن!

تو رفتی‌و حالا میراث‌خوارها؛ یه جور عجیبی دم از جنگ می‌زنن!

ببین چیزی دیگه مثل قبل نیست! همه راحت اینجا بهم انگ می‌زنن

چه‌قدر حرف دارم ولی وقت نیست؛ بهم شک نکن این دم آخری

دارم بغض سی‌ساله‌مو می‌شمارم؛ بذار فکر کنم که تو هم بهتری!

تو رو روی دست می‌آرن برام؛ با دستایی که توی خاک ریشه بست

یه روز تنها دستاتو بستن حالا؛ یه ایران رو تابوت تو می‌شه دست!

من‌و درد این سوگواره‌ی سر به مهر؛ برام رنج موند و فقط رنج و رنج

همه غصه‌های جهان یک طرف، کنار تو می‌شه صد و هفتاد و پنج

 

نظرات (0) کلیک ها: 1326

شقایق ملک‌زاده یک‌شنبه‌شب در گردهمایی آموزشی یک‌روزه پیشگیری از مواد مخدر که با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران، ستاد مبارزه با مواد مخدر، دانشگاه علوم پزشکی، اداره‌کل بهزیستی این استان در دانشکده فنی نوشیروانی برگزار شد، اظهار کرد: بسیاری از اهداف حوزه پیشگیری از اعتیاد، محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه باید هشدارهای این حوزه را جدی گرفت، افزود: آنچه در حوزه پیشگیری مهم است، راهبرد افزایش دانش و اطلاعات است، کارگاه‌های آموزشی زیادی در این‌باره نیز برگزار شد اما آیا هر دوره آموزشی واقعاً مردم ما را تواناتر و مشکلات ما را کمتر کرده است.

عضو دفتر پیشگیری بهزیستی مازندران تصریح کرد: چرا با وجود افزایش آمار افراد تحصیل‌کرده، آمار اعتیاد در بین آنها بیشتر شده است، باید راهبرد اجتماع محور را فعال کرد، چراکه تا مردم خود نسبت به سرنوشت خود حساس نباشند، نمی‌توان به آنها کمک کرد.

ملک‌زاده با اشاره به اینکه طیف مشارکت در جامعه ما هنوز به‌طور کامل اجرا نشده است، خاطرنشان کرد: در نظرسنجی‌های به‌عمل‌آمده دومین نگرانی خانواده‌ها مسئله اعتیاد است، بنابراین باید مسئولان و روحانیان در این حوزه ورود پیدا کنند.

وی با بیان اینکه مردم نسبت به آسیب‌ها بی‌تفاوت شدند و این سبب افزایش آمار اعتیاد و آسیب‌ها شده است، یادآور شد: مهم‌ترین عامل مبارزه با اعتیاد این است که بچه‌های محبوب تربیت کنیم.

​عضو دفتر پیشگیری بهزیستی مازندران ادامه داد: در گزارشی که از بچه‌های قربانی به‌دست آمده، ترس از تنبیه و خجالت سبب شده است، آشنایان نخستین افراد و بعد گروه هم‌سالان و مغازه‌داران و ... آنها را مورد اذیت قرار می‌دهند.

ملک‌زاده اضافه کرد: آموزش و پرورش ما به امر آموزش بیش از تربیت توجه دارد، بنابراین کودکان ما باسواد هستند اما با عقاید مذهبی فاصله دارند و هیچ شباهتی با والدین خود ندارند.

وی با اشاره به اینکه بچه‌ها به‌دلیل ورودی اطلاعات زیادی که دارند از والدین فاصله گرفتند، افزود: امروز همه پولدار شدند اما امنیت ندارند، بچه‌ها به‌سبب شاغل بودن والدین با دیگران بزرگ می‌شوند.

​عضو دفتر پیشگیری بهزیستی مازندران با بیان اینکه باید نحوه محافظت از خود را به فرزندان بیاموزیم، اضافه کرد: ما بسیاری از رفتارهای نامناسب را در خانه به فرزندان می‌آموزیم اما انتظار داریم آنها ما را بپذیرند، وقتی شرایط طوری باشد که فرزندان ما اعتماد به نفس نداشته باشند، کودک در آینده پرخاشگر می‌شود.

ملک‌زاده گفت: هیچ زنی حق ندارد قدرت را از مرد خانواده بگیرد، وسواس و افسردگی والدین عامل اساسی برای بزهکار شدن فرزندان در آینده است؛ باید در باورها و ارزش‎ها خود بازبینی کرده و آن را تقویت کنیم اما در حفظ باورهای مذهبی موفق عمل نکردیم.

نظرات (0) کلیک ها: 1289

دلاور بزرگ‌نیا بعد از ظهر دیروز در حاشیه افتتاح خانه صنایع‌دستی مازندران که در خانه تاریخی رمدانی صورت گرفت، در گفت‌وگویی در شهرستان ساری، اظهار کرد: خانه صنایع‌دستی، پاتوق هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع‌دستی است که در کنار هم با هم‌اندیشی، انتقال تجربیات و احیای بافت و نقش و طرح‌های گذشته صورت گیرد.

وی با اشاره به دیگر کارکردهای خانه صنایع‌دستی افزود: این مرکز می‌تواند محلی برای معرفی عمده کارهای صنایع‌دستی استان باشد که از اصالت بیشتری برخوردار هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه در حوزه گره‌چینی، سفال و منبت که امکان ایجاد کارگاه داشته، این مرکز را تجهیز کردیم و می‌تواند محل دائمی معرفی هنرهای سنتی و صنایع‌دستی قلمداد شود، تصریح کرد: نوجوانان و جوانان هم با حضور در این مراکز می‌توانند از نزدیک با شکل کارگاهی کار آشنا شوند.

این مسئول با اشاره به اینکه این مرکز در آینده نزدیک به موزه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی با موضوع سیمرغ تبدیل می‌شود، گفت: در کنار این مرکز، عمارت دیگری به‌عنوان خانه صنایع‌دستی هم معرفی می‌شود.

نظرات (0) کلیک ها: 1221

سعید یزدانی عصر امروز در جلسه وقایع چهارگانه این شهرستان، با بیان اینکه نخستین سرشماری در ایران، سال 1335 انجام ‌و از آن پس هر 10 سال یک‌بار این کار تکرار شد که براساس قانون جدید هر پنج‌ سال یک‌بار این سرشماری انجام می‌گیرد، اظهار کرد: در آخرین سرشماری که در سال 85 انجام شد، ایران به‌عنوان کشور جوان معرفی شد.

وی افزود: ایران از نظر هرم جمعیت، مثلثی است که جمعیت تا سن 15 سال آن، جمعیت کار نیستند و بار تکلف به‌حساب می‌آیند و نیز افراد بالای 65 سال بار کفالت جمعیت را دارند که این تناسب خوبی نیست اما در کشورهای توسعه‌یافته، هرم جمعیت مربعی است و تناسب لازم وجود دارد.

معاون فرماندار نور خاطرنشان کرد: در بین کشورهای در حال توسعه، ایران بالاترین نرخ موالید و رشد جمعیت را داشت، اما طبق کاهش موالید، به نرخ رشد یک الی 1.7 رسید و جامعه به سمت تک‌فرزندی و بدون فرزندی پیش رفت که تبدیل به بحران شده است.

این مسئول بیان کرد: باید برای حفظ فرهنگ خانواده و فامیلی، از بحران تک‌فرزندی خارج شد، زیرا در آینده نه‌چندان‌ دور واژه‌های «خاله، دایی، عمو و عمه» برای فرزندان و نوادگان واژه‌هایی ناآشنا و غریب می‌شوند و روابط فامیلی معنا و مفهومی ندارد.

یزدانی ادامه داد: دنیا امروز به‌دنبال ثبت وقایع شش‌گانه است، ثبت آمار مهاجرت به داخل و خارج را هم به وقایع چهارگانه اضافه کردند، زیرا معتقد هستند همان تأثیری که وقایع چهارگانه در تصمیم‎سازی دارد، این وقایع هم دارد که از جمله آن تحصیلات، دین و فرهنگ مهاجران است.

وی با اشاره به اینکه با هماهنگی‌های انجام‌شده اکنون میزان موالید و آمار ازدواج با دقت ثبت می‌شود، اما هنوز آمار مرگ و میر و طلاق دقیق نیست، اضافه کرد: برخی دفاتر رسمی تمایل به ثبت طلاق ندارند و در شهرهای کوچک هم افراد به‌دلیل ملاحظاتی از ثبت طلاق در دفاتر شهرستان محل سکونت خودداری می‌کنند، بنابراین باید این امر فرهنگ‌سازی شود که نبود آمار دقیق، عقب‌ماندگی محسوب می‌شود.

معاون فرماندار نور در پایان گفت: امروز بحران ازدواج مدت‎دار هم اضافه شد که افراد مدت‎دار ازدواج و شروطی از جمله تولد یک فرزند و نگهداری آن توسط کدامیک از والدین هم تعیین می‌شود.

نظرات (0) کلیک ها: 1144