به گزارش نیشا نیوز مسئول حقوقی محیط بانی پلور لاریجان خبر داد :

دو صیاد غیرمجاز در دریاچه لاریجان مشغول ماهیگیری بودند که توسط ماموران دستگیر شدند .

یکی از ان دو صیاد به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

نظرات (0) کلیک ها: 430

 

به گزارش نیشا نیوز : عبدالله مهاجر دارابی ظهر امروز در جلسه راهکارهای مناسب جهت تسهیل صادرات مرکبات و بررسی مشکلات سورتینگ داران در زمینه سبز زدایی و رنگ آمیزی مرکبات اظهار داشت: مازندران در تولید محصولات کشاورزی و باغی در کشور از جایگاه خوبی برخوردار بوده که باید در زمینه تولید مشکلات و موانع را به موقع رفع کنیم.

وی با اشاره به مشکلات سورتینگ داران افزود: در زمینه رنگ آوری باید نتیجه درست بگیریم و مصرف واکس و سبززدایی نباید به اقتصاد داخل، مصرف داخلی و صادرات ضربه ای وارد کند.

مهاجر بیان داشت: باید رنگ‌ها  در چارچوب قانون وارد شده و باغداران طبق استاندارد رنگ آمیزی مرکبات را انجام دهند و برای تسهیل در امور ترانزیت و صادرات و کنترل هزینه‌های جانبی باید از باغداران حمایت و وام‌های کم بهره در اختیارشان قرار گیرد.

وی گفت: باید نگاه صادرات محور را در اولویت قرار دهیم و بازارهای هدف توجه شود.کمیته ای ویژه جهت بررسی این امر با حضور دانشگاه علوم پزشکی، اتاق بازرگانی، نماینده سورتینگ داران، جهاد کشاورزی تشکیل شود تا مشکلات را رفع کنیم.

چوپانی, نماینده سورتینگ داران نیز در این جلسه گفت: در بیشتر میوه‌ها رنگ و بلوغ کامل با رنگ پوست میوه مرتبط بوده و غالبا رنگ پوست میوه نشان دهنده رشد کامل میوه است که مرکباتی مانند نارنگی در اوایل پاییز برداشت شده اما به دلیل سبز بودن باید سبز زدایی شوند.

وی بیان داشت: برای موفقیت در زمینه صادرات باید جهانی بیاندیشیم و بومی عمل کنیم که در زمینه صادرات محصولات باغی نیز نوع رنگ،نحوه استفاده و میزان مصرف آن به باغداران آموزش داده شود.

ایزدی, کارشناس جهاد کشاورزی استان نیز گفت: متولی استفاده از رنگ‌ها در محصولات غذایی, معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی است که باید به نوع رنگ دقت شود و واردکننده‌ها به استانداردها توجه کنند.

وی افزود: اگر از سم و مواد غیر استاندارد استفاده شود میوه حالت سوخته پیدا کرده و اعتبار مرکبات استان را از بین می‌برد.

محمدرجبی, کارشناس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز گفت: تاکنون مجوزی بابت تایید رنگ مصرفی برای استفاده سورتینگ داران برای مرکبات تایید و صادر نکرده است.

وی افزود: دانشگاه تلاش دارد با نظارت کافی سلامت مصرف کنندگان را تامین کند.

نظرات (0) کلیک ها: 464

پایگاه خبری نیشا نیوز : تذکر جدی رئیس مجمع نمایندگان مازندران به مشاور رئیس جمهور

اسم احمدی لاشکی با اشاره به نشست امروز خود با مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور اظهار کرد: در این دیدار در راستای توجه به سند اجماع نمایندگان درباره ایجاد مناطق آزاد در مازندران تذکر جدی به وی داده شد.
وی افزود: برای ایجاد مناطق آزاد در مازندران سه منطقه مورد نظر مجمع قرار دارد که با تصویب آن، کل مازندران از این موقعیت ارزشمند بهره‌مند خواهد شد.
رئیس مجمع نمایندگان مازندران تصریح کرد: بندر نوشهر با محوریت گردشگری و سلامت، بابلسر، فریدونکنار و آمل با محوریت فناوری و تجارت و بندر امیرآباد تا فرح آباد با محوریت انرژی مناطق مورد نظر اعضای مجمع نمایندگان مازندران است که می‌تواند مازندران را که از زیر فقری در زیر برگ‌های سبز آن پنهان شده است، رهایی بخشد.
وی بیان کرد: نامه مجمع به شخص ترکان داده شد و با توجه به شرایط خاص مازندران که دارای ظرفیت‌های فنی و کاربری بسیار خوبی در زمینه مناطق آزاد با موضوعات اقتصادی است انتظار داریم تا شخص رئیس جمهور با هماهنگی نمایندگان مازندران نظر مساعدی بر روی کل مازندران داشته باشد.
احمدی‌لاشکی گفت: مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور قول دادند نظر رئیس جمهوری را برای کار کارشناسی و نگاه مثبت به مازندران در بحث ایجاد مناطق آزاد جلب کنند و امیدواریم خبرهای خوبی به مردم داده شود.

 

نظرات (0) کلیک ها: 484

پایگاه خبری نیشا نیوز : یازدهمین جشنواره فرهنگی ورزشی فرزندان مهر از سوی سازمان بهزیستی کل کشور در اردوگاه شهید عظیمی بابلسر به مدت ۱۲ روز از ۳۰ مرداد تا ۱۱ شهریور آغاز شد.

جواد مرزانی رئیس کمیته فنی مسابقات و سرپرست تربیت بدنی و فوق برنامه بهزیستی کشور : این جشنواره با هدف شور و نشاط، ورزش همگانی و طرح استعدادیابی در میان فرزندان بهزیستی سراسر کشور برگزار می‌شود. 31 تیم از تمامی استان‌های کشور درجشنواره امسال شرکت کردند که از تاریخ 30 مرداد تا 4 شهریور دوره پسران و از 6  تا 11 شهریور دوره دختران در بابلسر برگزار می‌شود.در این جشنواره 500 ورزشکار در 7 رشته فوتسال، والیبال، شنا، دوومیدانی، تنیس، آمادگی جسمانی و شطرنج با هم به رقابت می‌پردازند که در این میان رشته فوتسال ویژه افراد زیر 18 و 14 سال است و رشته والیبال هم مخصوص دختران است.
در هر سال در این جشنواره تلاش می‌کنیم تا در کنار برنامه‌های ورزشی فعالیت‌های فرهنگی خوبی داشته باشیم و به همین منظور با راه‌اندازی 6 غرفه ‌فرهنگی به معرفی آثار شهدای بهزیستی و سبک زندگی ایرانی اسلامی پرداختیم.

 

نظرات (0) کلیک ها: 590

افزایش دستمزد ، کود و سم و تورم چه می شود ؟

 

شالیکاران زحمتکش مازندران تنها از این طریق امرار معاش می کنند و برای نشاء و برداشت برنج برای هر کارگر حداقل 100 هزارتومان دستمزد پرداخت می کنند . در حالی که سال گذشته هزینه دستمزد بسیار کمتر از این رقم بود . در ضمن با احتساب بالا رفتن سرسام آور قیمت کود و سم کشاورزی و هزینه های جانبی دیگر ، همراه با تورم با رشد بالا البته واقعی! به اعتقاد نگارنده قیمت برنج نسبت به سال پیش نه تنها بیشتر نیست بلکه شاید کمتر هم باشد...

 

به گزارش نیشا نیوز : در اظهار نظری عجیب رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد که خرید توافقی در این مقطع توجیحی ندارد چرا که قیمت برنج در وضعیت مناسبی قرار دارد و کشاورزان امسال به قیمت های خوبی برنج طارم را به فروش می رسانند!


 


بنا به گفته این مسئول محترم قیمت برنج طارم به کیلویی 7800 تومان رسیده دیگر نیازی به خرید تضمینی و توافقی برنج نیست!    طبق گفته ایشان نسبت به سال پیش قیمت برنج حدود هزار تومان بیشتر شده ست .
 
پرسش این است دوست عزیز شما که از قیمت مطلوب برنج حرف می زنید ، از افزایش دستمزد کارگران شالیزاز خبری دارید ؟
 
شالیکاران زحمتکش مازندران تنها از این طریق امرار معاش می کنند و برای نشاء و برداشت برنج برای هر کارگر حداقل 100 هزارتومان دستمزد پرداخت می کنند . در حالی که سال گذشته هزینه دستمزد بسیار کمتر از این رقم بود .
 
در ضمن با احتساب بالا رفتن سرسام آور قیمت کود و سم کشاورزی و هزینه های جانبی دیگر ، همراه با تورم با رشد بالا البته واقعی! به اعتقاد نگارنده قیمت برنج نسبت به سال پیش نه تنها بیشتر نیست بلکه شاید کمتر هم باشد...
 
مسئولان محترم باید از هر طریقی از کشاورزان شریف و زحمتکش حمایت کنند و مانع واردات برنج به کشور شوند .
 
جالب این که بیشتر برنج های وارداتی آلوده اند.  کافیست سخنان رئیس کمیسیون کشاورزی وقت مجلس را در بهمن ماه سال پیش در گفتگو با خبرگزاری نسیم مرور کنیم : رجایی  در مورد نتیجه کمیسیون ویژه مجلس در مورد برنج‌های آلوده اظهار داشت:
 
سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت آلودگی برنج‌های وارداتی را تأیید کرده است.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: من از این مسئله متعجبم که علی‌رغم اینکه در سال‌های 86 و 87 که در مجلس هشتم مسئله برنج آلوده را بررسی کردیم و ثابت کردیم که برنج 1121 هندی آلوده به فلزات سنگین است، چرا همچنان این برنج‌ها به کشور وارد می‌شود.
 
رجایی افزود: برنج 1121 هندی برنج ساختگی است و مشکلات خود را دارد و این برنج‌ها باید براساس تاریخ مصرفی که برای آن تعیین می‌شود مصرف شود در حالی که اسنادی موجود است که تاریخ مصرف این برنج‌ها یک یا دو بار تمدید شده است و براساس اطلاعاتی که در دست است تا پایان سال جاری اعتبار بخشی از این برنج‌ها تمدید شده است.....
 
در ضمن فراموش نکنیم که رهبر معظم انقلاب به اجرای طرح اقتصاد مقاومتی تاکید دارند ، بنا بر این باید از تولید داخلی بیشتر حمایت کرد.
 
به هر حال امیدواریم مسئولان محترم همواره حامی کشاورزان شریف و زحمتکش باشند چون بیشتر مردم مازندران کشاورزند و شرافتمندانه از این شغل پرزحمت و  شریفشان نان در می آورند .

نظرات (0) کلیک ها: 518

پایگاه خبری نیشا نیوز : مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران در خصوص افزایش روند مصرف برق  . (سه شنبه ۱۹ مرداد)

سلام و ارادت
روز گذشته بالاترین میزان مصرف برق را در طول تاریخ برق مصرفی استان مازندران شاهد بودیم، یعنی از مرز هشدار هم عبور کردیم!!!

لذا استدعا دارم درجه اسپلیت ها را روی ۲۴ الی ۲۶ تنظیم نمایند. ضمنا بصورت نوبتی از ساعت ۱۲ الی ۱۵ ،نیم ساعت -نیم ساعت کولر ها را خاموش نمایند تا بدین ترتیب بخشی از بار مصرفی کاهش یافته تا منجر به قطعی اجباری نگردیم. انتظار یاریتان را داریم .

 

نظرات (0) کلیک ها: 501

جعفر محمدنژاد در گفت‌وگویی در شهرستان ساری با اشاره به اعمال محدودیت‌های ترافیکی پایان هفته جاری در محورهای مازندران، اظهار کرد: تردد تمامی کامیون و کامیونت به‌استثنای حاملان مواد سوختی و فاسدشدنی از ساعت شش تا 24 روزهای سه‌شنبه 16، چهارشنبه 17، پنج‌شنبه 18 و جمعه 19 تیر ماه امسال ممنوع اعلام شده‌ است.

وی با بیان اینکه تردد انواع تریلرها، کامیون و کامیونت‌ها از محور کرج ـ چالوس کماکان ممنوع است، گفت: تردد انواع وسایل نقلیه تا ساعت 14 روز جمعه 19 تیر ماه تا ساعت یک بامداد روز شنبه 20 تیر ماه امسال از کرج به مرزن‌آباد ممنوع است و همچنین تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 17 روز جمعه تا ساعت یک بامداد روز شنبه 20 تیر ماه امسال از 15 کیلومتری مرزن‌آباد (دزبن) به سمت کرج به صورت یک‌طرفه است.

رئیس پلیس‌راه مازندران اضافه کرد: تردد انواع تریلی به‌استثنای حاملان مواد سوختی و فاسدشدنی از ساعت شش تا ساعت 24 روزهای چهارشنبه 17 و جمعه 19 تیر ماه امسال از تهران به قائم‌شهر و بالعکس ممنوع است.

محمدنژاد یادآور شد: در حال حاضر لاین شمال به جنوب و جنوب به شمال آزادراه تهران ـ شمال مسدود است و رانندگان از جاده قدیمی تردد کنند.

وی با تاکید بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در محورهای مازندران، خاطرنشان کرد: توصیه ما به تمام رانندگان وسایل نقلیه این است که با رعایت سرعت مطمئنه و پرهیز از عجله و شتاب رانندگی کرده و با همکاری پلیس‌راه، سلامتی خود و خانواده خود را تضمین کنند.

رئیس پلیس‌راه مازندران در پایان گفت: تلفن مرکز کنترل راه‌های مازندران با شماره‌های 2182934 و 2182920 با پیششماره 011 به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به هم‌وطنان در مورد آخرین وضعیت راه‌های استان است.

نظرات (0) کلیک ها: 713

به گزارش خبرنگار نیشا نیوز ،ربیع فلاح جلودار چهارشنبه شب در جلسه شورای اداری شهرستان بابل در مدرسه صدر بابل با تبریک میلاد خجسته کریم اهل بیت امام حسن (ع)، اظهار کرد: ماه رمضان ماه نزول برکات الهی و لیالی قدر شب استجابت دعا و نزول قرآن است و باید با خلوص نیت از این شب‌ها بهره‌مند شویم.

وی افزود: باید در سال دولت و ملت، هم‌دلی و هم‌زبانی در راستای توسعه اقتصاد و فرهنگ در سطح کشور حرکت کنیم و تنها به عنوان یک دولت مصرفی نباشیم.

*هزینه 90 درصدی درآمد کشور برای ادارات

استاندار مازندران با اشاره به اینکه 90 درصد درآمدهای کشور صرف دستگاه‌های دولتی و ادارات می‌شود، تصریح کرد: تنها 15 تا 20 درصد درآمدهای اقتصادی صرف کارهای عمرانی، آبادی و تولید می‌شود.

فلاح خاطرنشان کرد: فرصت‌ها مثل ابر گذران است، در جایگاهی هستیم که باید بیشترین استفاده را ببریم و مسئولیتی که مانند امانت در دست ما سپرده شده را برای رفع موانع کشور به نحو شایسته استفاده کنیم.

*تخصیص نیافتن اعتبارات عمرانی با گذشت 4 ماه

این مسئول با اشاره به اینکه با وجودی که چهار ماه از سال جدید می‌گذرد اما تاکنون اعتبارات عمرانی تخصیص داده نشده است، یادآور شد: نباید منتظر تخصیص اعتبارات باشیم، بلکه باید با ابتکارات، خلاقیت و امکاناتی که در اختیار داریم در قالب اقتصاد مقاومتی نسبت به رفع موانع موجود در استان و شهرستان اقدام کنیم.

*انتقاد از عملکرد نامناسب مسئولان در موضوع خشکسالی

وی با انتقاد از اینکه متولیان امر نسبت به موضوع خشکسالی بد عمل کردند، ادامه داد: با وجودی که مسئولان باید 6 ماه تا یک‌سال قبل برنامه مدون برای رفع معضل بی‌آبی داشتند اما به دلیل کوتاهی در این امر امروز در مقابل این مشکل راه حل مناسبی ندارند.

فلاح عدم آینده‎نگری و پیشگیری از مشکلات را یکی از آفت‌های جدی ادارات برشمرد و گفت: ادارات برنامه جامع و مدونی برای چشم‌انداز آینده ندارند.

استاندار مازندران به خشکسالی موجود مازندران اشاره کرد و اضافه کرد: با توجه به افزایش میزان درجه حرارت و کمبود بارندگی با تنگناهای زیادی مواجه هستیم، نوسانات جدی و تغییرات آب و هوایی در کشور وجود دارد و چاره‌ای جز توجه به اقتصاد مقاومتی نداریم.

وی با بیان اینکه در چارچوب اقتصاد مقاومتی نفت و گاز مازندران به عنوان انرژی کشور به شمار می‌رود از احداث منطقه آزاد فن‌آوری نفت و گاز مازندران تا پایان سال جاری خبر داد.

فلاح به بالا بودن ضریب امنیتی مازندران اشاره کرد و یادآور شد: با کاهش جرایم و ارتقای امنیت در حال حاضر مازندران رتبه نخست تا سوم امنیت کشور را دارد.

این مسئول با بیان اینکه باید برای جذب اعتبارات و توسعه شهرستان بابل باید کار گروه‌های جدی تشکیل شود، گفت: ظرف یک‌سال آینده مشکل زباله مازندران حل می‌شود.

نظرات (0) کلیک ها: 667

محمد محمدپور بعد از ظهر دیروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مجوز کارخانه تولید شمش یک‌میلیون تنی را صادر کردیم و این واحد در شهرستان میاندورود فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر نتوانیم کک‌سازی را در زمان مناسب به اتمام برسانیم هم پروژه غیراقتصادی می‌شود و هم سرمایه‌گذار انگیزه را از دست می‌دهد ضمن اینکه رقبا هم وارد شده و بازار را در دست می‌گیرند، افزود: از مقامات محلی سوادکوه می‌خواهیم اجازه دهند این میوه بارور شده و میوه دهد بعد به دنبال سهم‌خواهی باشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه پروژه زغال‌شویی 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال آماده افتتاح این مرکز می‌شویم، گفت: معدن کردآباد هم با 230 هزار تن زغال، با حضور مقامات کشوری آغاز به کار می‌کند و معدن گلیران را هم به ایمدرو برگرداندیم تا فعالیت این مرکز آغاز شود.

این مسئول با بیان اینکه ماه گذشته مزایده معدن را انجام دادیم و در این ماه دومین مزایده صورت می‌گیرد و با این کار، به احتکار معادن پایان دادیم، تصریح کرد: سامانه تعیین محدوده معادن را ایجاد کردیم و برای تعیین محدوده معدن دیگر نیازی نیست افراد به سازمان مراجعه کنند.

محمدپور با اشاره به اینکه سال گذشته در استیفای حقوق دولت در جایی که 25 درصد بود ما 100 درصد حقوق دولت را استیفا کردیم، ادامه داد: در بخش تجارت هم کامیابی‌ها و ناکامی‌هایی داشتیم، در لبنیات 15 درصد، لوله و پروفیل 30 درصد و انواع رسته‌های صادراتی پیشرفت و در بخش سیمان هم پس‌رفت داشتیم و این‌گونه شد که سال گذشته به میزان سال قبل‌تر از آن صادرات داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در عراق به دلیل تخریب‌های ناشی از داعش و در روسیه به خاطر کاهش ارزش روبل، افتتاح چند کارخانه و رقابت منفی چند صادرکننده داخلی عمده بازار ما خراب شد، خاطرنشان کرد: در حوزه لبنیات هم در عراق با همین بحث مواجه هستیم و در بخش تجارت هم کریدور سبز را برای دریای مازندران فعال کردیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه مجوز صادرات شیلات را دریافت کردیم و امضای نهایی صادرات لبنیات هم باقی مانده، اظهار کرد: بندر امیرآباد و نوشهر را کشتی کانتینردار یخچال‌دار را آماده کردیم و امیدواریم امسال بتوانیم جهش صادراتی داشته باشیم.

این مسئول با بیان اینکه توجه به شعار همدلی و همزبانی دولت و ملت، اکسیر نجات مازندران است، افزود: سند صادرات مرکبات استان آماده شده و به زودی رونمایی می‌شود.

محمدپور با اشاره به اینکه از نظر صدور پروانه‌های بهره‌برداری اصناف در ردیف پنجم کشور قرار داریم، گفت: به دنبال راه‌اندازی کارگروه اصناف هستیم و فعالیت این کارگروه به زودی اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ نشانه‌ای از بیماری در واحدهای صنعتی مرغ در استان دیده نشد و دامن زدن به این شایعه، مشکلات زیادی را برای مرغداران به وجود می‌آورد، تصریح کرد: از صاحبان واحدهای تولید مرغ می‌خواهیم شکیبا باشند و خودمان را در مشکل به وجود آمده مسئول می‌دانیم و در این آسیب، بعضی واحدها برای همیشه از دست می‌روند که نوعی ناسپاسی از فعالیت کارآفرینان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه وضعیت مالی دولت به گونه‌ای نیست که هرآنچه با عنوان بلایای طبیعی رخ می‌دهد دولت توان پرداخت خسارت داشته باشد هرچند که سعی دولت بر پرداخت خسارت است، ادامه داد: واحدهای صنعتی نسبت به بیمه کردن واحد تولیدی خود اقدام کنند و نسبت به پوشش گسترده واحدهای صنعتی و تولیدی اقدام شود.

نظرات (0) کلیک ها: 654

سیف‌الله فرزانه بعد از ظهر امروز در جلسه شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی محمودآباد گفت: محمودآباد همواره در کمک به هم‌نوع خود سرآمد بوده‌اند و وجود چند مرکز توان‌بخشی خود نشان‌گر نگاه مردم شهرستان و خیران به حوزه حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه است.

فرماندار محمودآباد با اشاره به تلاش پرسنل مراکز نگهداری از معلولان شهرستان، اظهار کرد: نهایت ایثار را در این مراکز می‌توان مشاهده کرد و باید تلاش‌گران این عرصه را مورد ستایش قرار داد.

وی با اشاره به مشارکت خیران در کمک به اقشار آسیب‌پذیر، تصریح کرد: کار شما خیران یک کار دلی است و اندازه و معیاری برای این کار بزرگ وجود ندارد.

فرزانه خاطرنشان کرد: از وضعیت همه نهادهای حمایتی مطلع هستم و با وجود تلاش‌های دولتی باید خیران نیز دستگیر نهادهای حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد باشند.

فرماندار محمودآباد ادامه داد: ظرفیت محمودآباد به صورتی است که می‌توان مشکلات نهادهای حمایتی را با کمک خیران رفع کرد و باید در این راه تلاش بیشتری کنیم.

وی در پایان ماه رمضان را فرصتی برای دستگیری از نیازمندان عنوان کرد و گفت: همه ما باید از حضرت علی (ع) کمک به نیازمندان و یاری به مظلومان را درس بگیریم تا در این ماه عبودیت و بندگی سفره‌ای از افراد نیازمند جامعه را رنگین کنیم.

نظرات (0) کلیک ها: 659