بهنمیر کجاست؟

بهنمیر(Bahnamir) یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر در شهرستان بابلسر واقع شده‌ است.شهر بهنمیر در قسمت شرقی بخش مرکزی بابلسر قرار گرفته است .

در گذشته نام این شهر بهمن میر (بهمنمیر )بوده است که به مرور زمان بر اثر تلفظات مختلف به بهنمیر تغیر نام پیدا کرد. بهنمیر یکی از شهرهایی است که از طریق محله میرود به دریا متصل است و منظره جنگل و دریا در کنار هم هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. بهنمیر در چهار راهی قرار دارد که از یک سو به بابلسر ، از سویی به بابل ، از سویی به کیاکلا و قائمشهر و از سوی دیگر به جویبار و ساری مرتبط می‌شود. سجاد محله، آغوزبن، حاجیکلا، هزار چهل، بازارسر، کریم کلا ، روشندان ، میرود ، کاله ، عربخیل و ...نام تعدادی از محلات این شهر هستند. محصول عمده این شهر توت فرنگی بوده و باغات کیوی نیز بسیار معروفند. گذر اتوبان ۸ بانده ساحلی از این شهر بر رونق و آبادانی آن در سالهای اخیر افزوده است.

 

نام بهنمیر برگرفته از((بند امیر))است.بندامیر بندی بود بر روی رودخانه تالار درسامان غربی بهنمیروبه نام امیر پازواری شاعر و عارف مشهور خطه مازندران نامگذاری شده بود و در آن بند کالاهای تجاری تخلیه می شد ولی درحال حاضر اثری از آن بند وجود ندارد.

*

نام دیگر بهنمیر در کتب فرهنگ جغرافیایی ایران ولغت نامه دهخدا ((بانصر))می باشد که بانصر نام یکی از دهقانان قدیم بابلسر بود. در سال 615(ه.ق)چهار برادر به نام های حاجی محمد جان وحاجی شریفا و حاجی طالبا و حاجی نبیا از لاریجان آمل وارد این منطقه شدند. حاجی شرفیا در راه مکه فوت و در اطراف جد خویش دفن گردید وسه برادر دیگر در بهنمیر ماندگار شدند.

 

 

آثار وابنیه تاریخی بهنمیر

 

* مقبره سید مرتضی مشهور به درویش امیروسید رضی مشهور به درویش حاجی وسید

* قاسم که دونفردر عزیزک ونفر سوم درجوار رودخانه تالار دفن می باشد. 

* صید گاه شیلات میرود( در دهه40) 

* آستانه سید قاسم واقع در((بازارسر)) بهنمیر

* بقعه بی بی معصومه روشندان بهنمیر 

* تپه تاریخی دارابدین روشن

 

 

 

موقعیت جغرافیای بهنمیر

 

*

شهر بهنمیر در مختصات جغرافیایی52درجه و49دقیقه و54ثانیه طول شرقی و36 درجه و39 دقیقه و59ثانیه عرض شمالی قرار دارد. 

*

بهنمیر از شرق به شهرستان های قائم شهر وجویبار وساری واز جنوب به شهرستان بابل واز غرب به شهرستان بابلسر واز شمال به دریای نیلگون خزر متصل می باشد. 

*

رود خانه تالار با عبور از ضلع جنوب غربی شهربه دریای مازندران می ریزد.شهر بهنمیر دارای 8منطقه(محله)وحدودا جمعیتی بالغ بر7556نفر ومساحت 2/5کیلو متر مربع می باشد.

 

 

 

مشخصات این شهر در سال 1378 با جمعیت 21846 نفر و مساحت1/90کیلومتر مربع و دارای 17 روستا ثبت گردیده است .

 

در این شهر 27 مسجد ، 27 نانوایی ، 35 واحد تکیه ،3 بقعه امامزاده ،تپه تاریخی داراب دین کتی ، 2 واحد کتابخانه ، 25 دبستان ،11 واحد مدرسه راهنمایی و 3 واحد دبیرستان وجود دارد .

 

روستاهای شهر بهنمیر عبارتند از :

 

بهنمیر، سجاد محله, کاله ، عربخیل ، سرخدشت ، گالشکلا، روشندان ، کریم کلا ، ازن آباد، داراب دین روشن ، هلی باغ ، افراتخت ، کهنه محله میرود، نفت چال ، کرفون ، پارومحله ، منگلاب و عزیزک

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید