Подробнее на сайте: https://exactnews.ru https://newsrecent.ruhttps://rawnews.ru
https://newsnight.ru https://newsaim.ru
https://newsquick.ruGo to top of pagehttps://news720.ruhttps://branchnews.ru
https://targetnews.ruGo to top of pagehttps://newsmoment.ruhttps://calmnews.ru
https://newsinit.ru https://newsabc.ruhttps://sidenews.ruhttps://bordernews.ru

 سپاه 6 فروند موشک به مواضع تروریست‌ها در سوریه شلیک کرده است/ عبور موشک‌ها از آسمان عراق و اصابت دقیق به اهدافخبرگزاری فارس: سپاه 6 فروند موشک به مواضع تروریست‌ها در سوریه شلیک کرده است/ عبور موشک‌ها از آسمان عراق و اصابت دقیق به اهداف

سپاه پاسداران 6 فروند موشک بالستیک به سمت مواضع تروریستها در دیرالزور شلیک کرده است.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، چند ساعت قبل و در آخرین ساعات روز یکشنبه 28 خرداد ماه، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با چند فروند موشک بالستیک میان‌برد، مواضع تروریست‌های تکفیری (مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی) را در منطقه دیرالزور سوریه مورد اصابت قرار داد.

بنا بر اطلاعیه منتشر شده از سوی سپاه پاسداران این اقدام بخشی از انتقام سپاه از تروریست‌ها بابت حملات تروریستی اخیر آنها در تهران بوده است.

بنا بر اطلاعات رسیده ب، در این عملیات، 6 فروند موشک به سمت مواضع تروریست‌ها در دیرالزور شلیک شده و این موشک‌ها با عبور از آسمان عراق، به صورت دقیق به اهداف تعیین شده اصابت کرده است.

 

نظرات (0) کلیک ها: 215

هشتم اردیبهشت‌ماه 94 بود که موضوع تهدید هواپیمای مسافری ایرانی، که حامل دارو‌ بود، توسط ناوگان جنگنده آل سعود در آسمان صنعا‌ و بی‌توجهی خلبان ایرانی به تهدیدات غیرانسانی جنگنده‌های سعودی، به یکباره در اغلب رسانه‌های دنیا منتشر شد.

‌در آن روز یک فروند ایرباس مسافری ایرانی ‌حامل دارو و کمک‌های بشردوستانه‌ با هدایت کاپیتان صداقت‌نیا وارد فرودگاه صنعا در یمن شد اما متجاوزان سعودی با استفاده از جنگنده‌‌های خود مانع فرود این هواپیما در فرودگاه صنعا شدند.

این در حالی است که صداقت‌نیا بدون توجه به اخطار جنگنده‌‌ها عزم خود را جزم کرده بود که در فرودگاه صنعا فرود آید و هنگامی که جنگنده‌‌های آل‌ سعود متوجه شدند تهدیدات آنها هیچ تأثیری بر سکان‌دار هواپیمای مسافری ایران ندارد، تنها راهکار خود برای مقابله با امدادرسانی به مردم مظلوم یمن را بمباران باند فرودگاه صنعا و برج مراقبت این فرودگاه دیدند.

جزئیات کاملاً این واقعه را از اینجا بخوانید.

این شجاعت خلبان ایرانی در بی‌توجهی به تهدیدات غیرانسانی آل سعود و غیرت‌ افراد حاضر در این پرواز،‌ الگویی برای همه دنیا در ‌فتوت و جوانمردی‌‌ بود و نشان از این داشت که غیرت و قدرت ایرانی با توکل به خدا و پشتیبانی ملت در مقابل هیچ متجاوزی سر خم نخواهد کرد.

وجود همین غیرت، کلید برگزاری مراسمی با عنوان «پرواز غیرت» در خبرگزاری فارس شد؛ بر خود دیدیم از این حمیت و مردانگی مردانِ مرد قدردانی کنیم و در این عرصه چه کسی بهتر از خلبان این پرواز که با غیرت اسلامی و ایرانی خود در مقابل تهدیدات رژیم متجاوز آل سعود سر خم نکرد و باج نداد.

یک روز بعد از بروز اتفاق مذکور، جزئیات کامل پرواز را از زبان کاپیتان صداقت‌نیا منتشر کردیم تا شاید ذره‌ای از این غیرت را برای خواننده بازگو کرده باشیم؛ اما این رضایت ما را حاصل نکرد؛ کار، کار بزرگی بود و نمی‌شد با یکی دو خبر‌ از کنار آن گذشت، تصمیم گرفتیم در گامی بلند‌تر، مردانگی این مردان مرد را ارج نهیم و در قالب مراسمی صمیمی از تلاششان برای مردم مظلوم یمن به نمایندگی از ملت ایران ‌قدردانی کنیم و این کلید آغاز برنامه امروز «پرواز غیرت» در خبرگزاری فارس شد.

‌موضوع را ابتدا با کاپیتان صداقت‌نیا مطرح کردیم؛ در صحبتش مهربانی خاصی داشت اما با تحکمی مردانه اصلاً استقبال نکرد، بارها در همان تماس اول تأکید کرد که مایل نیست در این‌ باره صحبت اضافه‌‌ای داشته‌ باشد و همان جزئیاتی که قبلاً منتشر شد کافی است؛ اما بالأخره خبرنگار بودیم و با این پاسخ‌ها کوتاه نمی‌آمدیم، بارها تماس گرفتیم و با ارائه دلایل مختلف از کاپیتان خواستیم که درخواست ما را قبول کند، و بالأخره تلاش‌ها نتیجه داد و این آغازی بود برای برگزاری مراسم «پرواز غیرت».

از اعضای‌ کمیسیون‌های مختلف مجلس و تنی چند از مسئولان برای برگزاری این مراسم تجلیل، دعوت به عمل آمد، بالأخره روز 19 اردیبهشت از راه رسید، از ساعات اولیه صبح ‌آخرین هماهنگی‌ها هم با کاپیتان انجام‌ و بعدازظهر 19 اردیبهشت مراسم آغاز شد.

در خبرگزاری فارس به استقبال کاپیتان‌ صداقت‌نیا رفتیم و در گام اول بازدید از تحریریه خبرگزاری انجام شد، دوستان و همکاران خبرنگار با شور و شعفی خاص از خلبان در مورد جزئیات پرواز و حال و هوای آن روز پرسیدند و در خاتمه اعضای تحریریه برای غیرت اسلامی و ایرانی این خلبان کف زدند و صلوات فرستادند.

پس از آن به سالن اصلی رفتیم و این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید آغاز‌ و سپس خوش‌آمدگویی و سخنرانی مدیرعامل خبرگزاری فارس شروع شد.

‌سید نظام‌الدین موسوی: اقدام کاپیتان ایرانی در مقابل راهزنی خلبانان اجاره‌ای آل‌سعود تاریخ‌ساز شد‌

در ابتدا‌ مدیرعامل خبرگزاری فارس به ایرادات سخنانی درباره پرواز مذکور‌ جنایات آل سعود و لزوم حمایت از مردم مظلوم یمن پرداخت.

بنا به گفته سید نظام‌الدین موسوی‌ «اقدام کاپیتان ایرانی در مقابل راهزنی خلبانان اجاره‌ای آل‌سعود تاریخ‌ساز شد».‌

وی اظهار داشت: از هر واژه و سخنی که به کار گیریم قطعاً‌ اقدام بزرگ کاپیتان صداقت‌نیا و همراهان ایشان را در پرواز غیرت توصیف نخواهد کرد.

مدیرعامل خبرگزاری فارس از حضور مسئولان و نمایندگان مجلس در مراسم تقدیر از تیم «پرواز غیرت»، سپاسگزاری کرد و گفت: اقدام خلبان ایرانی و تیم همراه در مقابله با جنگنده‌های آل‌سعود که مانع از رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن شده بودند بسیار بزرگ بود.

موسوی گفت: پرواز حامل کمک‌های بشردوستانه به یمن توسط راهزنی خلبان‌های اجاره‌ای آل‌سعود از رسیدن به هدف جا ماند و قطعاً شجاعت و جرأت تیم پروازی برای تلاش نسبت به فرود در فرودگاه یمن تاریخ‌ساز شد.

مدیرعامل خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه شنیدن جزئیات اقدام تیم پروازی ایرانی برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به یمن بسیار ستودنی است، افزود: اینکه با چه جرأت و شجاعتی که هر لحظه امکان دیدن مرگ جلوی چشمان در تیم پروازی وجود داشت، گمان نمی‌کنم، جز اعتقاد و ایمان و باور حقیقی به جایگاه وحدانیت انسان را آرامش ببخشد.

وی تاکید کرد: باور ندارم که اقدام تیم پروازی ایران در مقابل حملات متعدد جنگنده سعودی برای رساندن داور و کمک به مردم یمن فقط برای انسانیت باشد، بلکه آرامش و جسارت خلبان ایرانی نشان از جایگاه والای اعتقادی او دارد.

موسوی با بیان این که حرکت هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه برای مردم یمن با وجود تهدیدهای پیاپی و بدون توجه به خشم شدید آنان بسیار ارزشمند است، گفت: هر چند که هواپیمای ایرانی توفیق رساندن کمک‌ها را نداشت، اما این حرکت قطعا تاریخ‌ساز شد.

کاپیتان صداقت‌نیا: خجالت زده چشم زیبای رهبرم/ کاش از این پرواز برنمی‌گشتم

بنابراین گزارش در ادامه‌ مراسم «پرواز غیرت»، کاپیتان صداقت‌نیا پشت تریبون رفت و درباره اتفاق فرودگاه صنعا و جزئیات واقعه توضیحاتی داد.

خلبان شجاع هواپیمای حامل کمک‌های انسان دوستانه ایران برای یمن گفت که سربازی از این مملکت دستوری از رهبر انقلاب و ملت داشت و چون کار را تمام نکرد نباید برمی‌گشت و در حال حاضر پیش رهبر و ملت خجالت‌زده هستم.
‌صداقت‌نیا با بیان اینکه خود را شایسته این تقدیر نمی‌دانم گفت: سربازی از این مملکت دستوری از ملت داشت و چون کار را تمام نکرد نباید برمی‌گشت و در حال حاضر پیش رهبر و ملت خجالت‌زده هستم.

وی ادامه داد: این سناریو را خداوند برای رهبر و ملت تقدیر کرد تا به همه دوستان و دشمنان اقتدار ملی که پشتوانه آن ایمان است، را نشان دهد.

کاپیتان صداقت‌نیا با بیان اینکه سلاح‌های خطرناکی در دست قوم بی‌دین آل‌سعود است، گفت: افرادی که این سلاح‌های خطرناک را به دست این قوم بی‌دین سپرده‌اند، امروز به آنها مدعی شده‌‌اند که چرا نمی‌توانند جلوی یک هواپیمای مسافری غیرمسلح را با جنگنده‌های فوق پیشرفته بگیرند.

وی اظهار داشت: آرزو می‌کردم کاش از این پرواز برنمی‌گشتم ضمن آنکه به همراهان خود هم اعلام کردم که این حرکت ناجوانمردانه آل‌سعود قطعاً مثل بمب منفجر می‌شود.

این خلبان شجاع ایرانی گفت: این جانب زمانی که بعد از این اتفاق محضر رهبر انقلاب اسلامی رفتم، به ایشان عرض کردم کاش خجالت چشم زیبای شما را نمی‌کشیدم که مقام معظم رهبری فرمودند «کار به‌جایی کردید که برگشتید، اگر خواستیم باز کمک به یمن بفرستیم، شما را می‌فرستیم».

وی ضمن قدردانی از مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان اظهار داشت: آقای عرب‌نژاد فردی شایسته است که سرمایه و شرکت خود را برای این نظام و این کشور بدین گونه در اختیار ملت قرار می‌دهد در حالی که در برخی از شرکت‌های هواپیمایی این شجاعت وجود ندارد.

کاپیتان صداقت‌نیا اظهار داشت: در پرواز مذکور زمانی که جنگند‌ه‌های عربستانی به ما اعلام کردند در یکی از فرودگاه‌های متروک نظامی عربستان به زمین بنشینیم، هدفشان این بود که مقابل این اراده مردم مسیر ما را به جایی هدایت کنند که کسی نبیند و نشنود و پس از آن تهمت و افترا را آغاز کند.

وی با بیان اینکه در این پرواز 3 تن از بانوان غیرتمند نیز حضور داشتند گفت: قطعاً اگر به فرودگاه متروک مورد هدف عربستان می‌رفتیم ما را دستگیر و کمک‌ها را از ما می‌گرفتند و با این وضعیت به زندان هم می‌رفتیم بنا بر این همانجا تصمیم گرفتم که بهتر است روی هوا منفجر شویم تا اینکه به عربستان برویم اما اراده به قدری قوی بود که جرأت تعرض پیدا نکردند.

رسایی: منتظر مراسم تقدیر هیئت دولت از خلبان ایرانی هستیم

در ادامه مراسم پرواز غیرت، ‌حجت‌الاسلام حمید رسایی ‌با اشاره به اینکه این مراسم تنها تقدیر از یک خلبان نیست، بلکه نشان دادن حمیت و غیرت جامعه ایرانی و انقلاب اسلامی است گفت: من به نمایندگی از تمام حضار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دست خلبان صداقت‌نیا را می‌بوسم که چنین تصمیم درستی را اتخاد و اقدام شجاعانه‌ای انجام دادند.

وی با اشاره به این که جنگ آینده جنگ تجهیزات، سپرده‌های بانکی، جنگ رسانه‌ها نیست، بلکه جنگ بین اراده‌هاست، تصریح کرد: اگر اراده قوی باشد، در این پیچ تاریخی موفق خواهیم بود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کاپیتان صداقت‌نیا این اراده را به همراه داشت و توانست تصمیم درستی را اتخاذ کند، خاطر نشان کرد: من انتظار دارم به غیر از خبرگزاری فارس مراکز رسمی مانند مجلس شورای اسلامی و دولت از برادر عزیزمان تقدیر و تشکر کنند، به همین دلیل حتماً به آقای لاریجانی رئیس مجلس این موضوع را منتقل خواهم کرد.

رسایی با اشاره به اصل 154 قانون اساسی که به حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران به مستضعفان و مظلومان جهان اشاره دارد، تصریح کرد: تجلیل از خلبان هیچ منتی نیست، بلکه وظایف مردم و مسئولان ایران بر اساس این اصل حمایت از مظلومان دنیا است.

وی گفت: اگر خاک پرست هم باشیم و کاری به دین و دیانت هم نداشته باشیم، این ضرب‌المثل چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است یک اشتباه و غلط محض است،2 چطور حضرت زینت (س) در یک روز 18 مصیبت عظیم دید و نفرمود چراغ خانه باید روشن بماند.

رسایی تصریح کرد: گاهی مواقع چراغ خانه‌ها باید خاموش شود، تا چراغ مسجد روشن شود. ما در جنگ تحمیلی خلبان‌هایی داشتیم که برای بمباران به مراکز حساس عراق می‌رفتند، اما با دیدن یک عابر پیاده و غیرنظامی از بمباران صرف نظر می‌کردند و حرکتی که کاپیتان صداقت‌نیا انجام داد، از همین جنس است و خلبان مجبور است، در یک اقدام شجاعانه هواپیما را از یمن بازگرداند.

وی با اشاره به این که من در این مراسم می‌خواهم انتقادی از وزیر امور خارجه کنم، گفت: وقتی مردم و ملت ایران شعار دفاع از مظلوم می‌دهند و مرگ بر آل سعود و آمریکا می‌گویند، به جای آنکه بیایند از این اقدام شجاعانه تقدیر کنند، پیام تبریک به وزیر امور خارجه عربستان ارسال می‌کنند.

این نماینده مجلس ‌گفت: امیدوارم هر چه زودتر شاهد برگزاری مراسم تقدیر از این خلبان غیرتمند ایرانی در هیات دولت باشیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: عراقی‌ها و یمنی‌ها راه جمهوری اسلامی را پیش گرفته‌اند

‌‌در ادامه‌ مراسم تجلیل از صداقت‌نیا، عبدالرضا عزیزی ‌گفت: اقدام کاپیتان صداقت‌نیا درس بزرگی به جهانیان و مخصوصا آمریکا داد که ایرانیان همیشه آماده شهادت هستند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: اقدام این کاپیتان شجاع نشان داد که ایرانیان همیشه پشت سر ولایت هستند و ما هر چه داریم، از خون شهدا داریم و اگر اعتباری در جهان داریم، به خاطر خون شهدا و ایثارگری مردم ما است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: اگر همه منطقه ناامن است و ایران امن است، به خاطر رهبری مدبرانه حضرت امام (ره) و بعد از آن مقام معظم رهبری و خون شهداست.

وی با تشکر از کاپیتان صداقت نیا اظهار داشت: اگر مقام معظم رهبری دستور دهند، تحصیلات، شغل و مسئولیت را کنار می‌گذاریم و باز هم جهاد می‌کنیم.

این نماینده مجلس گفت: آمریکا بسیار از ایران متنفر است و قطعا اگر چنین امنیتی در ایران وجود نداشت، آمریکا بلایی بدتر از آنچه که بر سر لیبی آورد، به سر ایران می‌آورد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ما اعتمادی به آمریکا نداریم، گفت: اگر آمریکا زورش به ایران می‌رسید، حتما آن کاری را که با لیبی کرد و تجهیزات هسته‌اش را بار کشتی کرد و به آمریکا برد، حتما آن کار را هم با ما می‌کرد، ولی وجود افراد شجاعی مثل کاپیتان صداقت‌نیا، خانواده شهدا و همچنین مقام معظم رهبری جرات چنین کاری را به آنها نمی‌دهد.

وی افزود: در قضیه سوریه خیلی‌ها از جمله روسیه جا زدند، ولی مقام معظم رهبری فرمودند که باید آنجا مقاومت کرد، چرا که آنجا خط مقدم مبارزه با استکبار جهانی و اسرائیل است.

عزیزی تصریح کرد: جنگ لیبی روی دیگر آل سعود را به جهانیان نشان داد، اگر چه ما می‌دانستیم اینان دست بوس اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها هستند، ولی ظاهرا خودشان را خادم حرمین شریفین می‌دانند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اینان خادم حرمین نیستند و سرزمین مقدس عربستان را غصب کرده‌اند، گفت: اینان خائن بر حرمین هستند و با کمک اسرائیلی‌ها برادران مسلمان خودشان را می‌کشند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: دولتمردان سعودی با چنین اقداماتی موجبات سقوط خودشان را فراهم می‌آورند.

عزیزی تصریح کرد: فکر می‌کنم مردم یمن از ما جلوترند و مردمی شجاع هستند، زیرا ما شاید گاهی در صحبت‌هایمان مراعات مردم شیخ‌نشین حوزه خلیج فارس را می‌کنیم و مستقیما چیزی به آنها نمی‌گوییم، ولی آنها می‌گویند قطر، امارات، ترکیه، کویت، عربستان، اسرائیل و آمریکا همه دست در یک کاسه دارند و همه با داعشی‌ها هستند و آنها داعش را به وجود آورده‌اند.

وی افزود: یمنی‌ها می‌گویند این کشورها با کمک داعش در کشورهای مسلمان در حالی که دم از دموکراسی می‌زنند و ادعای حقوق بشری‌ آنها گوش جهانیان را کر کرده است، ناامنی ایجاد می‌کنند و جنگ به وجود می‌آورند و کودکان و زنان را می‌کشند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: خوشبختانه یمنی‌ها مثل عراقی‌ها فهمیدند که باید راه جمهوری اسلامی را بروند، در حالی که مصری‌ها راه را به بیراهه رفتند و به اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها اعتماد کردند و رهبر آنها مرسی به جای اینکه الان باید رئیس جمهور باشد، در تک سلولی است و دارند حکم اعدامش را صادر می‌کنند.

این نماینده مجلس بیان داشت: مردم شیعه و سنی عراق هم پشت سر ولایت و طبق فتوای حضرت آیت‌الله سیستانی علیه داعش می‌جنگند.

در‌ مراسم «پرواز غیرت»،‌ همچنین سردار رستم قاسمی نیز به ایراد سخنانی پرداخت.

در پایان مراسم هدایای مختلفی از سوی خبرگزاری فارس، سازمان هواپیمایی کشوری، بانک ایران‌زمین، بنیاد خیریه وفاق سبز علوی و ارگان‌های دیگر به کاپیتان صداقت‌نیا اهدا شد.

همچنین از تمبر یادبود «پرواز غیرت» با حضور کاپیتان صداقت‌نیا، ‌مسئولان حاضر و نمایندگان مجلس رونمایی شد.

 

گزارش: سعید مؤذنی

نظرات (0) کلیک ها: 1368

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران گفت: انتخابات در ایران تبلور اراده و خواست مردم است.

به گزارش خبرنگار نیشا نیوز از بابلسر به نقل از روابط عمومی فرمانداری بابلسر،علیرضا یونسی در جلسه شورای اداری ثبت احوال استان مازندران در سالن اجتماعات مجتمع تفریحی توریستی میزبان با اشاره به وضعیت تحریم اقتصادی و آثار آن بر اقتصاد کشور اظهار کرد: دولت از تمام توان و ظرفیت خود استفاده نمود تا به مردم فشار زیادی وارد نشود.

وی با اشاره به افزایش بودجه کشور در سال 93 نسبت به 92 با بیان اینکه در استان مازندران نیز با افزایش بودجه اقدامات شایسته ای انجام شد،اذعان داشت: آثار خروج از رکود و توسعه استان در تمام زمینه ها کاملا مشهود است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران با اشاره به انتخابات اسفند 94خاطرنشان کرد: این انتخابات در سطح دو هزار و 700حوزه استان برگزار می شود.

یونسی خطاب به مدیران ثبت احوال مازندران با بیان اینکه بخش اعظمی از رسالت سنگین انتخابات بر عهده شما می باشد،افزود: باید مواظب باشید انتخابات کاملا طبق قانون صورت گیرد.

وی با اعلام اینکه رای مردم ناموس،شرف و حیثیت ماست،عنوان کرد: تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهیم داد خدشه ای در رای مردم بوجود آید.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران انتخابات در ایران را تبلور اراده و خواست مردم دانست و گفت:مردم با رای خود بهترین گزینش را از بین خود انتخاب می کنند و اراده اختیارات خود را به نمایندگان می دهند و از عظمت انقلاب،نظام و دین ماست که نمایندگان با رای مردم انتخاب می شوند.

یونسی با بیان اینکه مسئولان ذیربط موظفند رسالت قانونی خود را انجام دهند و تحت هیچ شرایطی علیه کسی عمل نکنند،بیان داشت: به گونه ای باید عمل کنیم که با شکوهترین انتخابات در استان و کشور برگزار شود.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال(ملت و دولت،همدلی و همزبانی) اذعان داشت: هیچ جامعه ای به توسعه،آرامش و پیشرفت نمی رسد مگر اینکه مردم با هم متحد و یکپارچه باشند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران با اشاره به موقعیت توریستی و جغرافیایی استان مازندران عنوان کرد: به دلیل شرایط خاص جغرافیایی منطقه در ایام نوروز گردشگران زیادی وارد استان شدند به گونه ای که در هر شب بالغ بر یک میلیون و 500هزار نفر مسافر داشتیم و بیش از یک هزار میلیارد تومان پول وارد استان شد.

یونسی در پایان خاطرنشان کرد: قدر این موهبت الهی را بدانیم و با فراهم کردن شرایط زیرساختی و زیربنایی زمینه ورود جذب توریست و گردشگر را فراهم کنیم.

نظرات (0) کلیک ها: 1277

به گزارش خبرنگار نیشا نیوز ،علیرضا یونسی‌رستمی بعد از ظهر امروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه نماز در حسینیه ثارالله این شهرستان اظهار کرد: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در سطح استان مازندران کار بسیار ارزشمندی است که باید تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه از ویژگی‌های مهم این نمایشگاه می‌توان به استفاده از احادیث در تابلوهای زیبا اشاره کرد، گفت: هنرمندان در خلق آثار و مضامین تابلوها از بار معنوی بالایی استفاده کرده‌اند که قابل تقدیر است و هر بیننده‌ای را به تامل و تفکر وامی‌دارد‌.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران در بخش دیگری از سخنان خود، با محکوم کردن حملات اخیر عربستان سعودی به کشور یمن خاطرنشان کرد: در این راستا مقام معظم رهبری با بیان فرمایشات رسای خود، حجت را به پایان رساندند.

وی با بیان اینکه اگر عربستان سعودی دلش برای مردم یمن می‌سوخت، هرگز حمله وحشیانه‌ای به این کشور انجام نمی‌داد، افزود: مدیران ارشد عربستان که خانه خدا در آن واقع است باید از ظلم جلوگیری کنند؛ نه اینکه به مردم بی‌گناه یک کشور مسلمان ظلم وارد سازند.

یونسی‌رستمی متذکر شد؛ عربستان باید با اسرائیل ظالم که ضربه‌های بسیاری به اسلام وارد آورده مبارزه کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران گفت: عربستان با توجه به ظلم‌هایی که انجام می‌دهد از خشم خدا در امان نخواهد بود و این ظلم دامن‌گیر عربستان خواهد شد.

وی درباره هتک حرمت به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده خاطرنشان کرد: اندیشه دین اسلام اجازه نمی‌دهد حتی به مورچه‌ای ظلم شود؛ دو نوجوان که با عشق و علاقه، به خانه خدا مشرف شدند در عربستان موجب ظلم واقع ‌شدند.

یونسی‌رستمی در پایان گفت: مسئولان سیاسی و قضایی ایران در حال بررسی مسائل موجود هستند که امیدواریم هرچه زودتر از صیانت فرزندان ایران دفاع شود.

به گزارش فارس، در نمایشگاه نماز شهرستان قائم‌شهر، آثار نفیسی از آیات قرآن‌کریم و کلمات نورانی ائمه‌اطهار (ع)، برنامه فرهنگی تابلوخوانی و روایت‌گری همراه با جوایز نفیس، جلسات پرسش و پاسخ، بخش سمعی بصری، مشاوره و پاسخ به شبهات دینی، خانوادگی و تربیتی و ایستگاه نقاشی کودکان است.

این نمایشگاه از 22 فروردین تا دوم اردیبهشت، در دو شیفت صبح و عصر دایر است.

نظرات (0) کلیک ها: 1304

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که بعدازظهر دیروز (چهارشنبه) وارد اسلام‌آباد پایتخت پاکستان شد، دقایقی قبل با محمد نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز پنجشنبه نیز با رؤسای نمایندگی‌های ایران در پاکستان صبحانه کاری داشت.

وزیر خارجه ایران در ادامه دیدارهایش با مقامات پاکستان با رضا ربانی رئیس مجلس سنا و ژنرال راحیل شریف فرمانده ارتش دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

ظریف همچنین ناهار را مهمان وزیر دارایی پاکستان خواهد بود و پس از آن با ایاز صادق رئیس مجلس ملی پاکستان به رایزنی خواهد پرداخت.

پایان بخش برنامه‌های سفر یک روزه و نیمه ظریف به پاکستان، شرکت در نشست خبری است.

نظرات (0) کلیک ها: 1308

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ظهر امروز سه‌شنبه 18 فروردین وارد فرودگاه مهرآباد شد.

اردوغان قرار است در این سفر پس از دیدار با مقامات عالی‌رتبه کشورمان و برگزاری دومین نشست مشترک شورای عالی همکاری دو کشور با حضور وزرای ذیربط 2 کشور، شامگاه سه‌شنبه به کشورش بازمی‌گردد.

اردوغان را در این سفر یک روزه وزرای خارجه، اقتصاد، انرژی، گمرک، تجارت و توسعه، فرهنگ و گردشگری همراهی خواهد کرد.

علیرضا بیکدلی سفیر ایران در آنکارا پیش از این اعلام کرده بود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به دعوت حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در راس هیأتی مرکب از تعدادی از وزرای آن کشور در تاریخ 18 فروردین ماه 1394 دیداری رسمی از جمهوری اسلامی ایران به عمل خواهد آورد. در این دیدار، ابعاد روابط دوجانبه مرور شده و در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر به عمل خواهد آمد.

نظرات (0) کلیک ها: 1349

روحانی: از ظریف،‌ صالحی و همه مذاکره‌کنندگانمان تشکر می‌کنم 


رئیس‌جمهور ایران در صفحه توئیتر خود از وزیر خارجه،‌رئیس سازمان انرژی اتمی و هیات مذاکره‌هسته‌ای تشکر کرد.
خبرگزاری فارس: روحانی: از ظریف،‌ صالحی و همه مذاکره‌کنندگانمان تشکر می‌کنم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس حسن روحانی از ظریف،‌ صالحی و همه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران تشکر کرد.

صفحه توئیتر رئیس‌جمهور ایران نوشت:‌ «اکنون پای تلفن هستم و از محمدجواد ظریف وزیر خارجه،‌ صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و همه مذاکره‌کنندگانمان به خاطر تلاشهای خستگی ناپذیرشان تشکر کردم».

نظرات (0) کلیک ها: 1483

9 روز رایزنی‌های هسته‌ای در لوزان بالاخره تمام شد
ظریف: فعالیت نطنز ادامه می‌یابد/ راکتور اراک آب سنگین باقی می‌ماند/ کلیه تحریم‌ها علیه ایران پایان خواهد یافت/ در صورت عدم اقدام، ایران اقدام متقابل انجام می‌دهد + راه‌حل‌های تفاهم‌شده بین ایران و ۱+۵ به روایت ایران و آمریکا
ظریف گفت: راکتور اراک، آب سنگین باقی می‌ماند و با توجه به آخرین پیشرفت‌های فناوری بازطراحی خواهیم کرد و در این روند کشورهای مختلف از اعضای 1+5 و خارج از آنها همراه با ما حضور خواهند داشت.
خبرگزاری فارس: ظریف: فعالیت نطنز ادامه می‌یابد/ راکتور اراک آب سنگین باقی می‌ماند/ کلیه تحریم‌ها علیه ایران پایان خواهد یافت/ در صورت عدم اقدام، ایران اقدام متقابل انجام می‌دهد + راه‌حل‌های تفاهم‌شده بین ایران و ۱+۵ به روایت ایران و آمریکا

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به لوزان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، در کنفرانس خبری که پس از بیانیه پایانی دو طرف قرائت شد با بیان اینکه فعالیت‌های ما صلح آمیز است، گفت: هیچ یک از این مواردی که تحریم نامگذاری کردند نه انسانی بوده و نه بر مبنای حقوق بشر بوده و نه قابل پذیرش بوده است.

وی ادامه داد: ما ادامه خواهیم داد بحث تحقیق را و راکتورهای ما باید پیشرفته تر شود و درباره سانتریفیوژهایمان نیز به آنچه امضا می‌کنیم متعهد هستیم و تمرکز می‌کنیم بر روی فعالیت‌های هسته‌ای در نطنز، سایر فعالیت‌ها و آنچه باید در فردو انجام دهیم.

ظریف افزود: تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت، آمریکا اعم از کنگره و دولت باید برداشته شود و دانشگاه‌های ما بتوانند باید رقابت علمی داشته باشند و هیچ تحریمی نباید باشد. می‌توانیم با این فهم مشترک پیش برویم. بحث پنهان سازی هستی و اینکه بنشینیم و نیمه خالی لیوان را ببینیم به سود هیچکس نخواهد بود و باید نگاه رو به جلو داشته باشیم و اگر مشکلی پیش آمد بر اساس احترام متقابل بنشینیم و صحبت کنیم و به جلو پیش برویم.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سؤال که ممکن است تفسیرهای متفاوتی از راه‌حل‌هایی که تفاهم شده بیان شود و چه راهکاری در این زمینه در دستور کار دارید؟ گفت: آنچه امروز به عنوان راه‌حل‌های متفاوت برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک مورد توافق قرار گرفت، براساس یک دیدگاه مبتنی بر بازی برد - برد در روابط بین‌الملل است که بر اساس آن کلیه تحریم‌ها علیه ایران که غیر عادلانه بوده پایان خواهد یافت، همزمان برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌یابد، اما اقداماتی را برای ایجاد اطمینان در سطح بین‌المللی انجام خواهیم داد.

وی افزود: چارچوب کلی مورد توافق ما برای برنامه‌هایی که از سوی جمهوری اسلامی انجام خواهد گرفت این است که ما در نطنز با تعدادی سانتریفیوژ کار را ادامه می‌‌دهیم و بیش از 1000 سانتریفیوژ در فردو ادامه کار خواهند داد بدون اینکه به کار غنی سازی بپردازند. ممکن است از آنها برای تولید ایزوتوپهای پایدار استفاده شود یا برای سایر استفاده‌های صلح آمیز از جمله تحقیق و توسعه در حوزه‌های پیشرفته فیزیک هسته‌ای با همکاری بین‌المللی استفاده خواهد شد.

ظریف ادامه داد: راکتور اراک، آب سنگین باقی می‌ماند و با توجه به آخرین پیشرفت‌های فناوری بازطراحی خواهیم کرد و در این روند کشورهای مختلف از اعضای 1+5 و خارج از آنها همراه با ما حضور خواهند داشت و در پیشرفت فناوری کشورمان کمک خواهند کرد.
وزیر خارجه کشورمان گفت: در حوزه‌های دیگر منجمله تولید سوخت نیروگاهی همکاری‌ها در تولید سوخت ادامه می‌یابد و در ساخت نیروگاه و راکتور تحقیقاتی همکاری با ایران آغاز خواهد شد. این‌ها حوزه‌هایی است که در گذشته جامعه بین‌المللی در ورود به همکاری با ایران تردید و خودداری داشت. در سایر موارد کلیه تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برای ادامه برنامه هسته‌ای تعیین کردند لغو خواهد شد.بر اساس روش‌هایی که در حوزه داخلی دارند و من بارها گفته‌ام که ما به تعهد دولت‌ها به عنوان نماینده کشورها در جامع بین‌المللی توجه و به روش‌های داخلی آنها توجهی نداریم. کلیه قطعنامه‌های شورای امنیت لغو خواهند شد و این دستاوردی بزرگ برای تلاش‌های جمهوری اسلامی و جامعه جهانی است چرا که کمکی به حل مشکلات نمی‌کردند.
ظریف ادامه داد: در برخی زمینه‌ها نیاز است در سه ماه آینده گفت‌وگو کنیم به همین دلیل برخی نکات که در متن وجود داشت با برخی ابهامات یا نکات کلی مواجه بود اما در مورد موضوعات اساسی توافق شده است.

وی گفت:‌ همه شرکت کنندگان در مذاکرات براساس نیازهای داخلی خود روایت‌هایی را از آنچه اتفاق افتاده مطرح خواهند کرد، ولی ما با جدیت و شجاعت و آنچه مقام معظم رهبری به عنوان نرمش قهرمانانه مطرح کردند تمام تلاش خود را در 3 ماه آینده ادامه خواهیم داد تا توافق نهایی که تنها توافق ما خواهد بود بر اساس منافع و نیازهای مردم ایران حاصل شود و به تایید شورای امنیت برسد و اجرا شود. ما تا 3 ماه آینده باید مذاکره کنیم و تدوین کنیم متن را و امیدواریم مردم و هدایت ریاست جمهوری و همکاری کلیه دست اندرکاران و بخصوص آقای صالحی و همکارانش و دوستانی که در گذشته برای پیشبرد این هدف ملی کار کردند سپاسگذاری کنیم. از مقام معظم رهبری که همواره ما را مورد حمایت قرار دادند و رئیس جمهور که شجاعانه از فرزندان کشور و انقلاب در مذاکرات هسته‌ای حمایت کردند سپاسگذاری کنم.
وزیر خارجه ایران در خصوص روابط بهتر ایران و غرب یادآور شد: ایران هیچگاه نخواسته از جامعه بین‌المللی دور شود و همواره خود را جزو جامعه بین‌المللی می‌داند و بسیار حیاتی و ضروری است که گام‌هایی را برای صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ایش بردارد و غنی سازی تا نتیجه خوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: تا زمانیکه فناوری ما به سطح مناسب برای تولید تمامی اجزا یک مجتمع سوخت شود این کار می‌تواند یک برنامه صلح آمیز بسیار موفق در ایران را تدارک ببیند.

وزیر خارجه درباره روابط ایران و آمریکا عنوان کرد: هر گونه مذاکره ایران و آمریکا باید بر اساس احترام متقابل باشد. ما راجع به اعتماد سازی جدی هستیم و از طرف مقابل هم همین انتظار را داریم و اینکه تعهد داشته باشد بر اساس حرفها و امضاهایی که انجام می دهد. هر گونه مانع تراشی مذاکرات را خدشه دار می‌کند و ما نیازمند تصمیمات شجاعانه هستیم.

ظریف گفت: بیانیه‌ای که امروز تدوین شده و راه‌حل‌هایی که امروز به آنها دست یافته شده اگر انشاءالله ظرف سه ماه آینده به یک توافق منجر شود تعهدات متقابل و اقدامات متقابلی را در صورت نقض تعهد پیش بینی کرده است که متوازن و متقابل برای همه طرفهاست.

وی ادامه داد: ایران در صورت مشاهده عدم اقدام، اقدام متقابل را انجام خواهد داد.

ظریف افزود: امیدارم کشورهایی که سابقه مثبتی در ذهن مردم ایران نداشتند و اقدامات نامناسبی را مخصوصاً در چند سال گذشته در پرونده هسته‌ای را علیه مردم ایران و شهروندانی که توسط تحریم‌های ظالمانه مورد ظلم قرار گرفتند و نتوانستند دارو و غذا از بازارهای بین‌المللی داشته باشند و توانستند با مقاومت و ایستادن روی پای خود این پیام را ارسال کنند که مردم ایران تسلیم فشار نخواهند شد و در برابر فشار جز مقاومت چیز دیگری را نشان نخواهند داد.

وی گفت: مردم ایران اهل منطق، تعامل، گفت‌وگو و سازندگی هستند. این مردم بزرگوار هستند، آمادگی دارند رفتارها را با دقت رصد کنند و ببینند که با آنها چگونه رفتار خواهد شد. کسانی که در گذشته سابقه خوبی از خود به جا نگذاشتند می‌توانند از این فرصت برای اصلاح گذشته استفاده کنند.
وزیر خارجه در خصوص قطعنامه‌ها نیز گفت: ما یک شمای کلی از هر کدام از راه حل‌ها را توضیح دادیم. غنی‌سازی ادامه می‌یابد. ما یکسری نیاز علمی داریم و تمامی این موارد ادامه می‌یابد در چارچوب مشخص و در انتها منتظر یک قطعنامه از شورای امنیت هستیم که قطعنامه‌های گذشته را ملغی کند و همه این قطعنامه‌های ضد ایرانی باید خاتمه داده شود. برخی کشورها محدودیت‌هایی در حوزه‌های تجارت، اقتصاد و تعاملات بانکی ایجاد کردند و ما بدنبال آن هستیم که همه آنها به یکباره در چارچوب زمانی خاص برداشته شود که مشخصه تفاهم کلی ما با 1+5 خواهد بود که باید در 3 ماه آینده انجام شود و ما کار نگارش آن را از فردا آغاز خواهیم کرد. این خواسته ایران نیست بلکه 1+5 نیز باید آن را داشته باشد.

ظریف در صورت تخطی طرف مقابل گفت: متنی است که درباره آن به توافق می‌رسیم و بعد گام به گام جلو می‌رویم و ماده به ماده تمامی مکانیسم‌ها باید از جانب دو طرف پیش رود. همه کسانیکه در این فرآیند آمده‌اند و حرکت‌هایی که بصورت غیر منطقی علیه ایران انجام شده باید برداشته شود و منافع ملی ایران باید حفظ شود چراکه ایران همواره قربانی بسیاری از ناملایمات جهانی بوده و نمی‌خواهیم این ادامه یابد و حاضریم با یک بیان منطقی و مستدل جلوی هرگونه عذر و بهانه را از طرف غربی بگیریم. اگر یک نظامی حاکم شود می‌توانیم اعتماد سازی مشترکی داشته باشیم که بر اساس آن پیش برویم. ما 9 ساعت و تا صبح با وزرای خارجه 1+5 مذاکره می‌کردیم که این انرژی ناشی از نیاز به گرفتن حق بود تا نگذاریم کسی از آن تخطی کند و امیدوارم وضعیت بهتری حاکم شود.

نظرات (0) کلیک ها: 1425

استاندار مازندران:
سفر رئیس جمهور به مازندران به سال بعد موکول شد‌
استاندار مازندران گفت: سفر رئیس جمهور به مازندران به بهار سال آینده موکول شد.


استاندار مازندران

ربیع فلاح جلودار امروز در گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در ماه‌های اخیر اعلام شد که رئیس جمهور در فصل پاییز به مازندران سفر می‌کند اما سفر هیئت دولت یازدهم تاکنون به این استان محقق نشد، اظهار کرد: به‌نظر نمی‌رسد سفر هیئت دولت به مازندران در سال‌جاری محقق شود.

وی بیان داشت: تصمیم سفر رئیس جمهور بر عهده ستاد سفر حجت‌الاسلام روحانی است.

نماینده عالی دولت در مازندران تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود، سفر ریاست جمهوری به مازندران به اوایل بهار موکول شده است.

این مسئول در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری فارس که در آبان ماه امسال انجام شد، گفت: برای سفر رییس جمهوری گروه‌هایی به مازندران اعزام شدند و طرح‌ها و برنامه‌های پیشنهادی استان را مورد بررسی قرار دادند.

وی با بیان اینکه همه اولویت‌های استان در تمام زمینه‌ها در قالب 100 مورد مشخص و 60 مورد از آن مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: مصوبات دولت گذشته نیز در دستور کار قرار گرفت.

فلاح یادآور شد: طرح‌های نیمه‌تمام با اولویت بالا هم مورد توجه ما در سفر دولت به مازندران است.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد نظر ما در تحقق پروژه‌ها سفر هیئت دولت به مازندران با توجه به موقعیت این استان بیش از یک هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: تاکنون اعتباری که سفر هیئت دولت برای پروژه‌های استانی در نظر گرفت یک هزار میلیارد تومان بوده است.

 

نظرات (0) کلیک ها: 1465

احتمال تعطیلی فرودگاه نوشهر به دلیل وجود ساختمان‌های غیرمجاز در چالوس

احداث ساختمان‌هایی با ارتفاع غیرمجاز در قیف پروازی فرودگاه نوشهر باعث بروز مشکلاتی در روند پروازی این فرودگاه شده و ادامه روند فعلی ساخت و ساز در چالوس ممکن است به قیمت تعطیلی فرودگاه نوشهر تمام شود.

    *

 فرودگاه نوشهر در سال 1332 به صورت یک باند خاکی احداث و در سال 1362 پایانه جدیدی در آن افتتاح شد.

مساحت این فرودگاه 58 هکتار است و با باندی به طول 2 هزار و 150 متر، قابلیت پذیرش هواپیماهای متوسط‌‌ پیکر را دارد.

این فرودگاه یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های شمال ایران است که در شهرستان نوشهر واقع شده و قابلیت تبدیل شدن به یک فرودگاه بین‌المللی را دارد.

اما اکنون احداث ساختمان‌هایی با ارتفاع بلند در قیف پروازی این فرودگاه در منطقه رادیو دریا باعث بروز مشکلاتی در روند پروازی فرودگاه شده و انتقادات مسئولان این فرودگاه را در پی داشته است.

احداث این ساختمان‌های بلند، از سوی انبوه‌سازان با مجوز شهرداری چالوس صورت گرفته و در این باره شهرداری چالوس تخلف کرده است. جالب است که حتی ساختمان‌هایی در همین قیف پروازیِ فرودگاه، با ارتفاع بلند بین 19 تا 20 متر وجود دارند که از سوی این فرودگاه، دارای مجوز هستند.

از طرفی دیگر، زمین‌های برخی شهروندان نوشهری در اطراف فرودگاه واقع شده که به خاطر همین محدودیت‌ها، نمی‌توانند ساخت‌ و ساز کنند.

* تا فاصله 250 متری از فرودگاه نوشهر نمی‌توان ساخت و ساز کرد

یکی از شهروندان نوشهری که در نزدیکی فرودگاه این شهر، مالک یک قطعه زمین است به خبرنگار خبرگزاری فارس در چالوس گفت: پس از استقرار دستگاه کمک ناوبری در فرودگاه نوشهر، زمین‌های اطراف این دستگاه تا فاصله 250 متری فرودگاه به طور کامل صفر شد و نمی‌توان در آن ساخت‌ و ساز انجام داد و تنها می‌توان به کشاورزی پرداخت.

مهدی ایوبی عنوان کرد: حال از این فاصله 250 متری به بعد، به ازای هر 7 مترمربع فقط یک متر ارتفاع داده می‌شود که به عبارتی باید گفت به طور مثال در فاصله 56 متریِ بعد از 250 متر اولیه از فرودگاه، تنها می‌توان یک ساختمان با ارتفاع 8 متر احداث کرد.

این شهروند نوشهری با بیان اینکه جلسات متعددی از سوی مسئولان برای برون‌رفت از مشکلات ساخت و ساز در اطراف فرودگاه نوشهر برگزار شد، اظهار داشت: با پیگیری‌ها و مکاتباتی که نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی انجام داده، مقرر شد تا وزیر راه و شهرسازی نسبت به تملک زمین‌های مالکان در اطراف فرودگاه نوشهر اقدام کند.

* احتمال لغو پروازهای فرودگاه نوشهر

رئیس فرودگاه نوشهر به خبرنگار خبرگزاری فارس در چالوس، گفت: فرودگاه نوشهر تنها متعلق به این شهرستان نیست، بلکه متعلق به غرب مازندران است و اکنون با توجه به مشکلاتی که به دلیل احداث ساختمان‌هایی با ارتفاع غیرمجاز در قیف پروازی این فرودگاه به وجود آمده، اگر همین روند ادامه داشته باشد و مشکلات حل نشود، احتمال دارد پروازهای فرودگاه نوشهر تعطیل شود.

علی متانت افزود: ارتفاع مجاز برای احداث ساختمان در این منطقه از چالوس که در قیف پروازی فرودگاه نوشهر قرار دارد 12 متر است اما با تأسف باید بگوییم که ساختمان‌هایی با ارتفاع 27 متر نیز در حال احداث هستند.

وی اظهار داشت: در نوشهر با چنین مواردی دچار مشکل نیستیم اما در چالوس با مشکل مواجه شدیم.

رئیس فرودگاه نوشهر بیان کرد: در ساختمان‌هایی که ارتفاع آنها از حد مجاز و قانونی در قیف پروازی بیشتر است، باید مقدار اضافی ارتفاع ساختمان تخریب شود.

وی با بیان اینکه به طور طبیعی فرود هواپیما به جهت وزش باد بستگی دارد، تصریح کرد: زمانی که هواپیما باید از ضلع غربی در باند فرودگاه فرود بیاید، به دلیل وجود ساختمان‌های دارای ارتفاع غیرمجاز، دچار مشکل می‌شود.

* اگر شهرداری چالوس تخلف کرده باید پاسخ دهد

متانت درباره اینکه برخی از انبوه‌سازان مدعی شدند که برای احداث ساختمان خود از سوی شهرداری چالوس مجوز قانونی دریافت کرده‌اند، اظهار داشت: اگر در این باره شهرداری چالوس تخلف کرده باشد باید پاسخ دهد.

وی تاکید کرد: هر بار که شهردار جدیدی برای چالوس معرفی شد، بلافاصله با او درباره میزان ارتفاع برای ساخت ‌و ساز در قیف پروازی مکاتبه و این مسائل را به صراحت بیان کرده‌ایم.

رئیس فرودگاه نوشهر خاطرنشان کرد: درباره ارتفاع غیرمجاز ساختمان‌ها، بارها با شهرداری چالوس مکاتبه کردیم اما توجهی به مکاتبات نشده است.

وی با بیان اینکه مختصات جی.پی.اس برای فرودگاه‌ها در تمام دنیا یکسان است، افزود: برای ارتفاع این ساختمان‌ها، در منطقه رادیو دریا GPS زدیم و آن را برای تهران ارسال کرده و منتظر پاسخ آن هستیم.

* توجهی به حفظ حریم پروازی نشد

فرماندار چالوس نیز در این زمینه به خبرنگار خبرگزاری فارس در چالوس گفت: یکی از مزیت‌های نوشهر و چالوس، وجود همین فرودگاه در منطقه است که با توجه به موقعیت گردشگری چالوس و وجود گردشگران داخلی و خارجی در شهرستان، لزوم حفظ و نگهداری فرودگاه نوشهر و حتی افزایش طول باند برای فرود هواپیماهای پهن‌پیکر ضروری است.

محمدناصر زندی افزود: برخی مسئولان، نظارت و دقت لازم بر ساخت و سازهای محدوده قیف پروازی و باند فرودگاه نوشهر را نداشتند و در گذشته نیز توجهی بر حفظ حریم پروازی نشد.

وی اظهار داشت: شاهد چندین ساختمان با ارتفاع غیرمجاز و بدون مجوز در حریم قیف پروازی فرودگاه نوشهر هستیم که در صورت عدم تخریب این ساختمان‌ها که به صورت موردی نیز از سوی شهرداری دارای مجوز ساخت است، در آینده نه‌تنها فرودگاه نوشهر توسعه نمی‌یابد بلکه ممکن است شاهد تعطیلی پروازهای آن نیز باشیم.

نماینده دولت در چالوس اظهار داشت: با ادامه روند فعلی، تعهداتی که به نسل آینده برای ایجاد فرودگاه جدید و مشابه در منطقه داریم، میسر نخواهد بود.

* اجرای مصوبات از سوی مدیرکل فرودگاه‌های مازندران

فرماندار چالوس تاکید کرد: لازم است همه مسئولان و سازندگان مجتمع‌های بزرگ در محدوده پروازی، با احساس مسئولیت و تعهد به آیندگان، نسبت به رفع این معضل اقدام کنند تا در آینده چنین تخلفاتی رخ ندهد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای برون‌رفت از این معضل، جلسه‌ای با حضور معاون عمرانی استاندار و مدیرکل فرودگاه‌های مازندران در چالوس برگزار شد و مصوباتی داشت که امیدواریم مدیرکل فرودگاه‌های مازندران هرچه زودتر پیگیری‌های جدی را به منظور اجرای مصوبات این جلسه انجام دهد.

==============

 گزارش از: زهرا خطیبی

==============

نظرات (0) کلیک ها: 1697